1 polemiky kolem rekonstrukce

Strašidla a satanské rituály. Egypt otevře tajemný palác barona Empaina

, , Nové

Témata: , ,

Egypt se chystá v říjnu otevřít pro veřejnost a turisty tajemný Empainův palác v bohaté káhirské čtvrti Heliopolis. Stavbu inspirovanou asijskými chrámy nechal vybudovat na začátku 20. století belgický podnikatel baron Louis Joseph Empain. Budova, opředená pověstmi o strašidlech a satanských rituálech, prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která ale vyvolala kritiku, napsal egyptský list Al-Ahrám.

Dosud pustý a zanedbaný Empainův palác se vynořil v nové podobě s fasádou v barvě sieny pálené, tedy hnědé, přičemž Egypťané jsou zvyklí, že dosud fasáda byla světle béžová.

Spolek historiků na své facebookové stránce označil opravu, kterou ministerstvo pro památky svěřilo armádním ženistům, za zhanobení. „Prosíme, dejte na nás a přiznejte, že jste udělali chybu. Pokračujete v ničení našich památek a my si přejeme, abyste už nic dalšího nerestaurovali,“ píše se na stránce. Facebooková stránka spolku historické Káhiry naopak zvolený odstín fasády označuje za historicky přesný.

Ministerstvo pro staré památky opravu, která stála v přepočtu 140 milionů korun, hájí. Tvrdí, že zemitá barva zvolená na fasádu je původní. Před zahájením prací se prý postupovalo standardně a prošla se historická dokumentace. Zjistilo se, že původně měl palác právě tuto barvu. K rozhodnutí o použití sieny pálené prý napomohla i kniha Román o Heliopolisu historičky Amélie d‘Arschotové, která píše, že palác byl v barvách sieny pálené a bílé a inspirací k němu byly severoindické chrámy z 12. století.

Generální tajemník ministerstva památek Mustafá Vazírí řekl, že dokončeno je 90 procent obnovy. Prohlásil, že písková barva paláce, na niž byli lidé zvyklí, byla výsledkem eroze a zubu času. „Nebylo by rozumné nechat to tak a neobnovit jeho původní barvu,“ řekl.

Není to poprvé, co Empainův palác v Egyptě vyvolává diskusi. V červnu se objevily zprávy, že jej stát chce prodat, což vláda popřela.

Podle listu Al-Ahrám úřady doufají, že tajemná stavba přiláká turisty a že ceny vstupenek budou dostupné i místním návštěvníkům.

Empain do Egypta přijel roku 1904 v naději, že jeho společnost získá kontrakt na stavbu železnice mezi Mansúrou na severu země a Mattariou, která leží na severním okraji Káhiry. Společnost zakázku nakonec nedostala, ale Empain v Egyptě zůstal a podílel se na budování čtvrti Heliopolis, která tehdy vznikala v poušti. Palác, který nese jeho jméno, vznikal v letech 1907-1911.

Egyptská vláda zahájila rekonstrukci poprvé v roce 2010, avšak za revolučního roku 2011 ji musela přerušit. Nynější obnova začala roku 2017 a podílela se na ní belgická vláda.

Čtěte také: Drama v Tatrách: dva jeskyňáři jsou uvěznění, voda po deštích odřízla zpáteční cestu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.