Nehodu letadla ČSA nepřežilo 72 lidí, od nevyšetřené tragédie uplynulo 60 let
LETECKÁ KATASTROFA
Před 60 lety, 12. července 1961, se stala jedna z nejtragičtějších nehod československých dopravních letadel. Letoun ČSA Il-18 na lince z Prahy do Bamaka v africkém Mali havaroval nedaleko marocké Casablanky. Nehodu nepřežilo všech 72 lidí na palubě - 64 cestujících a osm členů posádky.
Jako příčina byla určena shoda okolností, mezi kterými bylo špatné počasí, nedostatečně vycvičená posádka i nedostatečně vybavené letiště a zmatky v Maroku. Zkušený pilot totiž kvůli počasí nedostal povolení přistát dle plánu v Rabatu, musel využít záložní letiště u Casablanky. I zde panovalo špatné počasí, nedostal však povolení přistát na žádném z dalších dostupných letišť. Po prvním neúspěšném pokusu a průletu při druhém pokusu zavadil letadlem o terén a následně o elektrické vedení. Vyšetřovatelé později konstatovali, že příčinou nehody bylo pravděpodobně úmyslné snížení výšky pod stanovená minima s tím, že posádka pravděpodobně chtěla sestoupit pod mraky a v letu pokračovat směrem k letišti.
Stroj se zřítil do řídce obydlené oblasti, proto se nepodařilo včas vyprostit několik přeživších, kteří před příjezdem hasičů uhořeli. Jediný z cestujících, který přežil, když z letadla vypadl, podlehl zraněním v nemocnici.
V roce 1961 to byla již druhá tragická nehoda na stejné lince. Rovněž Il-18 z flotily ČSA se za neznámých okolností zřítil 28. března 1961 poblíž německého Norimberku. Pád Iljušinu nepřežil nikdo ze 44 cestujících a osmičlenné posádky. K havárii došlo na trase Praha-Curych, v první části osudného letu. Stroj s 52 lidmi na palubě náhle spadl z výšky 6000 metrů. Příčiny celé události, které vyšetřovaly tehdejší západoněmecké i československé orgány, zůstávají dodnes záhadou. Svého času se spekulovalo dokonce o tom, že byl letoun sestřelen americkou raketou.