Po #MeToo přichází v Německu #MeTwo. Po sexismu rasismus
další kampaň
Po kampani #MeToo, která upozorňovala na fenomén sexismu a sexuálního obtěžování žen, se na německých sociálních sítích začalo šířit #MeTwo. Hashtag, jenž ke svým výpovědím připojují lidé, kteří se v každodenním životě setkávají s rasismem, použilo za posledních pět dní na internetu již více než 40 000 uživatelů. #MeTwo se skládá z anglických slov „já“ a „dva“.
Jeho autor Ali Can jím chtěl v reakci na debatu kolem německého fotbalového reprezentanta tureckého původu Mesuta Özila upozornit na to, že imigranti a jejich potomci mohou cítit lásku ke dvěma zemím: Německu i zemi, ve které mají své kořeny.
„Mojí vlastí je Německo, hlásím se k našemu liberálně-demokratickému zřízení,“ řekl Can v rozhovoru poskytnutém mediální skupině Redaktionsnetzwerk Deutschland. „Zároveň ale cítím, že náležím i k lidem v turecké vesnici, ve které jsme se narodil,“ dodal. Právě proto, že mají imigranti a jejich potomci často dvě identity, obsahuje podle Cana hashtag číslovku dva. Vyvolat jím chtěl především debatu o „novém pojetí němectví“.
Čtyřiadvacetiletý Can, který do Německa s rodiči přišel z Turecka v roce 1995, hashtag #MeTwo vytvořil v reakci na rozhodnutí fotbalisty Mesuta Özila opustit národní reprezentaci. Za důvod přitom reprezentační záložník označil nedostatek respektu vůči svým tureckým kořenům a rasismus ze strany německého fotbalového svazu. Svaz to odmítl.
Své vlastní zkušenosti s každodenním rasismem během pěti dní od zavedení hashtagu sdílely desítky tisíc lidí. Podle agentury DPA se do dneška na twitteru objevilo 153 000 tweetů s #MeTwo od zhruba 40 000 uživatelů. Řada z nich popisovala své zkušenosti s rasismem ve škole, na ulici, mezi přáteli, ale i v partnerských vztazích.
Své zkušenosti sdílela i řada známých osobností. „Když jsem v přeplněném vlaku jediný nebílý, nastoupí policie a jediný, kdo musí ukázat svůj průkaz, jsem já,“ popsal jednu z situací, které v Německu zažívá, novinář prestižního časopisu Spiegel Hasnain Kazim. „Když neonacisté ohrožují tvoji matku a státní zastupitelství jí řekne: ‚No, možná by se Váš syn neměl vyjadřovat tak slyšitelně na veřejnosti.‘,“ připojil ke kampani známý satirik Shahak Shapira, který se narodil v Izraeli a v Německu je často terčem antisemitských útoků.
„Kdo si myslí, že rasismus už v Německu nepředstavuje problém, tomu doporučuji, aby si pročetl všechny tweety #MeTwo. Je obdivuhodné a bolestivé, kolik lidí pozvedlo svůj hlas. Pozvedněme svůj hlas s nimi: proti rasismu, vždy a všude,“ komentoval kampaň německý ministr zahraničí Heiko Maas.
„#MeTwo je stále větší. Ale teď vám chci ze srdce poděkovat. Vyprávíte své osobní příběhy, k čemuž je zapotřebí odvahy!“ napsal v reakci na ohlas svého počinu na twitteru Ali Can.