Mužům vstup zakázán. Nizozemská univerzita nabízí volná pracovní místa pouze ženám
Nerovnováha mezi pohlavím
Technická univerzita v nizozemském Eindhovenu přistoupila k radikálnímu kroku. Protože dlouhodobě zaměstnává na výzkumných pozicích méně než 20 procent žen, rozhodl se rektor univerzity, že už bude dále nabízet volná místa pouze ženám. Ty láká na 150 volných pozic. Zatímco zastánci této myšlenky poukazují na dosavadní drtivou převahu mužů ve výzkumné sféře, odpůrci chtějí, aby na akademické půdě pracovali kvalifikovaní zaměstnanci bez ohledu na pohlaví. Píše o tom německý server Die Welt.
Univerzita v Eindhovenu uvedla, že v nadcházejícím roce a půl nebude nabízet nová místa žádným mužům. Zaměstnávat chce výhradně ženy. „Už dříve jsme se pokoušeli čelit nízkému podílů žen mezi vědci,“ řekl rektor Frank Baaijens s tím, že se to dařilo s malým úspěchem. „Protože chceme zaměstnat hodně nových vědců, rozhodli jsme se k tak radikálnímu řešení,“ dodal Baaijens.
Pro muže nemusí jít o absolutní zákaz. V případě, že by se na konkrétní pozici ani po půl ruce nenašla vhodná žena, nebo kdyby šlo o vynikajícího odborníka, mohla by být pozice obsazena mužem.
„Vytvořili jsme systém pro hledání a poptávku k tomu, abychom nalezli kvalifikované ženy. Ty chceme přesvědčit, aby u nás pracovaly,“ slibuje si od tohoto kroku Evangelia Demeroutiová z technické univerzity, která se zabývá pracovní psychologií. Více žen by podle ní zlepšilo atmosféru a spolupráci na pracovištích.
Technická univerzita plánuje v dohledné době obsadit 150 výzkumných pozic, každá z výzkumnic by ještě měla obdržet vládní příspěvek pro vědce ve výši 100 000 eur (přibližně 2,5 milionu korun). Zastánci tohoto kroku, k němuž univerzita přistoupila, si od něj slibují větší angažovanost žen. Podle nich v minulosti ženy kariéru ve vědeckém prostředí vzdávaly proto, že se obávaly, že by se neprosadily. V Eindhovenu nedošlo kvůli rozhodnutí k protestům, rektor Frank Baaijens zároveň ujistil, že nedochází k rozporům s evropským právem.
Odpůrci nařízení varují před možným napětím na pracovišti. Podle nich by se 150 nových žen mohlo dostat pod tlak mužů, kteří na univerzitě ve výzkumných pozicích působí. Nově zaměstnané ženy by tak musely akademické obci dokazovat, že práci získaly díky své kvalifikaci, nikoliv pouze kvůli svému pohlaví, což by mohlo vést ke konfliktům mezi zaměstnanci.
Technická univerzita v Eindhovenu má zhruba 12 000 studentů. Podle současných žebříčků hodnocení univerzit je třetí nejlepší vysokoškolskou vzdělávací institucí v Nizozemsku. Je to zároveň první univerzita, která se rozhodla takovýmto způsobem změnit nepoměr mezi muži a ženami na vědeckých pozicích.