Vánoční strom se poprvé rozsvítil díky žárovkám v roce 1882 v USA

Vánoční stromy

Vánoční strom se poprvé rozsvítil díky žárovkám v roce 1882 v USANOVÉ 4
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vánoční stromek zkrášlují lidé v různých koutech světa už několik staletí. Prvními ozdobami byly například jablka nebo pečené cukroví všelijakých tvarů, k nim přibyly posléze svíčky a dnes už skoro nikde nesmí chybět ani elektrické osvětlení stromečku. Jako první použil barevné žárovky k ozdobení vánočního stromku Američan Edward Hibberd Johnson v roce 1882.

Tento vynálezce a společník slavného Thomase Alvy Edisona působil i jako viceprezident Edisonovy společnosti pro elektrické osvětlení. V roce 1882 zadal svým zaměstnancům, aby mu vyrobili 80 červených, bílých a modrých žárovek o velikosti vlašského ořechu a 22. prosince téhož roku jimi ozdobil vánoční stromek ve svém domě na Páté Avenue v New Yorku.

Osvětlený vánoční strom
Osvětlený vánoční strom Foto:

Foto:  Rockefeller Center

První vánoční žárovky
První vánoční žárovky Foto:

Foto:  Rockefeller Center

Johnsonovým nápadem se pár let nato inspiroval také americký prezident Grover Cleveland, který nechal v roce 1895 poprvé rozzářit elektrickými žárovkami vánoční strom v Bílém domě. Posléze se elektrické osvětlení stromečku rozšířilo po Spojených státech i do dalších zemí světa, také obchodníci začali barevným osvětlením zdobit své vánoční výlohy. Populární se posléze stalo také osvětlení turistických atrakcí, jako například Eiffelovy věže v Paříži či budovy opery v Sydney.

Foto:

první elektrický stromeček z roku 1882, Foto: Thomas Edison Museum

Tradice zdobení vánočních stromků pochází z Německa z 16. století. Nemusí jít vždy jen o jehličnany, jak je zvykem v Evropě či USA, například v některých afrických zemích lidé zdobí na Vánoce palmy.

Čtěte také: Vánoční stromky v květináčích získávají na popularitě, zájem o umělé klesá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články