Boj o zlínskou nemocnici. Krajští zastupitelé o ní stále nerozhodli
Hlasování odloženo
Krajští zastupitelé ani po pondělní osmihodinové debatě nerozhodli o výstavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Bod odložili na jednání dalšího zastupitelstva 17. června. Koalice byla v projektu za osm miliard korun rozdělená. Nové nemocnici dřív vyjádřili podporu lidovci hejtmana Jiřího Čunka a členové hnutí STAN, u hlasování nebyla vyloučena ani podpora opoziční SPD. Zástupci koaličního hnutí ANO a ODS však dávali najevo, že pro novou nemocnici zřejmě hlasovat nebudou.
„Abychom nepřerušili práce a nezarazili přípravu, rada bude dál pokračovat na zadávacím řízení na výběr zhotovitele projektové dokumentace. Pokud zastupitelstvo projekt v červnu neschválí, práce se zastaví,“ uvedl Čunek.
Podle něj pro výstavbu nové nemocnice mluví to, že by měla být hotová za šest let a měla by stát osm miliard. Rekonstrukce a dostavba stávajícího areálu Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně by podle něj trvala 12 let a stála by deset miliard.
Kraj chce na novou nemocnici dát čtyři miliardy, nemocnice miliardu a na tři miliardy si chce kraj vzít úvěr, který se bude ve výši asi 200 milionů korun ročně splácet z nájmu, který bude nemocnice platit kraji. Nemocnice podle jejího vedení zvládne splácet nejen ze zdravotnických výkonů ale i z provozů restaurace, parkování a dalších služeb v nové nemocnici.
Podle Čunka je ideální doba na investici, kraj má naspořeno přes dvě miliardy. Zdržování projektu by podle něj znamenalo zbytečné investice do oprav stávajícího areálu, kde jsou budovy ve špatném stavu. „Lepší dobu mít nebudeme. Proto tak spěcháme, abychom nemuseli starou nemocnici opravovat a abychom novou postavili levněji,“ uvedl Čunek.
Někteří zastupitelé se však obávali zadlužení kraje, nečekaných problémů i dopadu na další krajské nemocnice. Na zastupitelstvu vystoupil také ekonom Miroslav Ševčík, který v projektu nevidí výrazné riziko.
Podle náměstka hejtmana Jiřího Sukopa (ANO) není dobré rozhodovat o více velkých finančních akcích najednou, zastupitelé totiž nedávno schválili navýšení vlakových i autobusových spojů, což bude ročně stát 600 milionů korun navíc. „Nemocnice by měla mít přednost, ale my jsme jako první schválili dopravní obslužnost, která bude stát za deset let šest miliard,“ uvedl Sukop.
Podle krajského předsedy STAN a zastupitele Petra Gazdíka bude díky nové nemocnici lékařská péče dostupnější a kvalitnější. Podle zastupitele a krajského předsedy ANO Pavla Pustějovského však nebyla důkladně zodpovězena otázka ekonomiky projektu. „Nechápu spěch a tlak na jednu variantu. Je to uspěchané a za současné chvíle a současných informací nemůžeme hlasovat pro schválení záměru,“ uvedl Pustějovský.
Podobně se vyjádřil opoziční zastupitel Tomáš Pajonk (Svobodní), podle kterého chybí koncepční příprava projektu, různé varianty a jejich popis. Podle zastupitele Stanislava Mišáka (ČSSD) by měl být tak velký projekt dobře připraven a mít shodu zastupitelstva. „Nemělo by se to protlačit silou,“ uvedl Mišák. Zpracován by měl být řádný oponentní posudek, který prosadila opozice. Vedení kraje však podle ní dodalo pouze posudek, který hodnotil metodiku přípravného výboru nové nemocnice.
Někteří zastupitelé, zda je skutečně nereálné opravit stávající areál, jako v jiných krajských nemocnicích. Podle předsedy představenstev krajských nemocnic Radomíra Maráčka byla situace v ostatních nemocnicích jiná, tamní rekonstrukce neměly dopad na chod a pro stavby byl prostor, což v úzkém území zlínského areálu není.
Novou nemocnici podpořili někteří primáři nemocnic. „Že se investuje sto milionů korun za rok, je jen udržování stavu. Modlíme se, aby to nespadlo. Nová nemocnice je jednoznačně krok vpřed,“ uvedl primář novorozeneckého oddělení a náměstek léčebné péče KNTB Jozef Macko. Zástupci okresních sdružení České lékařské komory projekt kritizovali.