Absurdita vládního opatření. Neočkovaní mohou do hotelů na služebních cestách, na snídani už ne
VLÁDNÍ KOMPENZACE
I když vláda Andreje Babiše upustila od zavedení nouzového stavu, tak začíná odškodňovat některé podnikatele. K dispozici jsou tak programy Covid 2021, Covid nepokryté náklady a kompenzační bonus. Podnikatelé přitom hlásí, že problémy jim nastaly ještě před pondělkem, kdy lidé přestávali chodit do obchodů a restaurací. Zároveň však v platnosti zůstávají protichůdná opatření, kdy neočkovaní lidé mohou přespávat v hotelech na služebních cestách a na druhé straně nesmí do hotelových restaurací.
Kabinet Andreje Babiše spolu s přísnějšími restrikcemi pro neočkované přidává podnikatelům kompenzace. V opatření se totiž například přestanou uznávat negativní testy na koronavirus, kteří se tak například nemohou dostat do restaurací, ke kadeřníkovi, do hotelů nebo na sportoviště. Výjimku mají pouze neočkovaní lidé, kteří se mohou ubytovat v případě služebních cest.
Ministr průmyslu Karel Havlíček tak proto přišel s návrhem, aby v programu Covid nepokryté náklady mohl dostat živnostník či podnikatel příspěvek na 40 procent fixních nepokrytých nákladů. V programu Covid 2021 dostanou 300 korun na zaměstnance za den. Pro osoby samostatně výdělečně činné je pak připraven kompenzační bonus, kde lze získat 1000 korun na den, přičemž maximálně lze do konce ledna získat až 71 tisíc korun. O kompenzace pak může žádat ten podnikatel, kterému v důsledku vládních opatření přišel nejméně o 30 procent svých tržeb.
Programy Covid nepokryté náklady a Covid 2021 budou účinné od 1. listopadu a podnikatelé tak mohou dosáhnout na podporu už v době, kdy se setkávali s propadem svých tržeb.
Že byla situace na hraně již v listopadu potvrdil pro Echo24 i šéf Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. „Dopad nastal již dříve. Ruší se jedna konference za druhou, fakticky v prosinci nebudou žádné. Stejně tak tomu je i u rezervací na ubytování, které bylo vystaveno na prosinec. Podobné to bude i v restauracích, kde se dál snížil počet lidí, kteří tam chodili. Hospody tak sice jsou otevřené, ale na druhé straně nejsou,“ řekl pro Echo24 Stárek.
Zároveň ale dochází k výjimce, která je nakloněná lidem, kteří nejsou očkovaní a jezdí na služební cesty. „To je klíčová věc nejenom pro nás, ale také pro všechny firmy v České republice i v zahraničí. Druhá věc je, že lidé sice mohou bydlet, ale zároveň nemohou do restaurace. Domnívám se, že pokud mohou lidé z firem jezdit a ubytovávat se, tak servírovat snídani by snad neměl být problém,“ dodal Stárek.
Pro restaurace a hospody se jedná o tvrdou ránu. Pokud by covidová opatření vydržela do konce letošního roku, tak by restaurační zařízení přišly až o 5 miliard korun. Tvrdí to hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda, podle kterého se loni utratilo v hospodách a restauracích 76 miliard korun méně, než by utratili v době pandemie.
„Lze předpokládat, že nebýt pandemie, utratili by obyvatelé ČR loni díky pokračujícímu ekonomickému růstu a neutuchající prosperitě a růstu výdělků v pohostinských a ubytovacích zařízeních v ČR zhruba 260 miliard korun. Pandemie je tedy připravila o přibližně 113 miliard korun. O větší část z této sumy, zhruba 76 miliard, přišla pohostinská zařízení, o menší, odpovídající 37 miliardám, pak zařízení ubytovací,“ uvedl Kovanda.
Kromě programů schválila vláda také příspěvek Antivirus B, který dorovnával při omezení výroby a služeb výpadky poptávky, personálu nebo surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 tisíc korun.
Na programu Antivirus ale nebyla ve vládě ještě v neděli shoda. Sdělil to ministr Havlíček před jednáním vlády. Vláda totiž v minulosti spustila program Antivirus, který měl držet pracovní místa a zpětně vyplácet firmám peníze na zaměstnance. Jednalo se o napodobeninu kurzarbeitu, kdy lidé museli být doma a nesměli pracovat ani jeden den v týdnu. Na zaměstnavatele pak chodily kontroly z úřadů práce.