Vůdce KLDR znovu navštívil Čínu, setkal se s čínským prezidentem
SBLIŽOVÁNÍ KLDR A JIŽNÍ KOREJE
Severokorejský vůdce Kim Čong-un letos podruhé navštívil Čínu. Ve městě Ta-lien, kam nečekaně přicestoval letadlem, se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten při jednání vyjádřil podporu připravovanému summitu Spojených států a KLDR, který by se měl uskutečnit na přelomu května a června, oznámila čínská státní média.
„Podporujeme odhodlání Severní Koreje pracovat na odstranění zbraní z Korejského poloostrova. Podporujeme také plán KLDR a USA vyřešit otázky na poloostrově prostřednictvím dialogu,“ citovala čínská veřejnoprávní televize CCTV prezidenta Si Ťin-pchinga.
Severokorejský vůdce podle stejného zdroje na schůzce zopakoval svůj slib denuklearizace. „Severní Korea nepotřebuje vlastnit jaderné zbraně, pokud příslušná strana upustí od nepřátelské politiky a bezpečnostních hrozeb namířených vůči KLDR,“ řekl podle CCTV Kim Čong-un v očividné narážce na Spojené státy. „Doufám ve vybudování vzájemné důvěry se Spojenými státy pomocí dialogu,“ dodal.
Čínská veřejnoprávní televize CCTV odvysílala záběry, na nichž jsou oba představitelé vidět, jak se spolu procházejí v parku na mořském pobřeží ve městě Ta-lien, a jak spolu diskutují u stolu. Podle agentury Nová Čína se Si a Kim sešli v pondělí a znovu dnes. Stejně jako při první březnové cestě Kim Čong-una také tentokrát čínská státní média přinesla informace o návštěvě až po Kimově návratu do vlasti.
Čína je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ačkoli v posledních letech se vztahy obou zemí zhoršily vzhledem k rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje a k čínské podpoře mezinárodních sankcí uvalovaných na KLDR.
Analytici v posledních týdnech vyjadřovali přesvědčení, že Kim před summitem s americkým prezidentem Donaldem Trumpem pravděpodobně ještě jednou do Číny pojede. Předpokládá se, že tématem vrcholné schůzky USA a KLDR budou – stejně jako v případě mezikorejského summitu – denuklearizace Korejského poloostrova a podpis mírové smlouvy, která by formálně ukončila korejskou válku.
V březnu Kim Čong-un navštívil Peking, jednalo se o jeho první zahraniční cestu od nástupu k moci v roce 2011. První Kimova návštěva Číny se konala v rámci přípravy summitu Severní a Jižní Koreje, který se uskutečnil koncem dubna v demilitarizovaném pásmu mezi oběma korejskými státy.
V březnu jel Kim do Číny vlakem, tak, jako kdysi cestoval i jeho otec a předchůdce ve funkci Kim Čong-il, o němž bylo známo, že se bojí létat. Tentokrát Kim Čong-un překvapivě zvolil jako dopravní prostředek k cestě do zahraničí letadlo.
Letadlo severokorejské státní letecké společnosti Air Koryo přistálo za přísných bezpečnostních opatření v pondělí v čínském přístavu Ta-lien a dnes město zase opustilo, uvedla japonská a jihokorejská média, která v uplynulých hodinách o Kimově návštěvě v Ta-lienu spekulovala.
Někteří Číňané na internetu popisovali, že lety do města a z města nabíraly zpoždění. V ulicích bylo vidět limuzíny užívané vrcholnými politiky.