Slovensko vyhlásilo lockdown. Zůstanou však otevřeny školy a obchody se základním zbožím
CELOSTÁTNÍ LOCKDOWN
Slovenská vláda ve středu v souvislosti s nepříznivou epidemickou situací kolem nemoci covid-19 schválila celostátní uzávěru na dva týdny, řekl novinářům ministr hospodářství Richard Sulík. V době takzvaného lockdownu budou podle něj z prodejen otevřené jen obchody se základními potřebami, zaměstnavatelé budou kontrolovat covidové certifikáty zaměstnanců. Školy se v době uzávěry nemají zavírat. Po deseti dnech vláda opatření vyhodnotí.
Ke zpřísnění restrikcí přistupuje Bratislava kvůli přetíženým nemocnicím a po rekordních přírůstcích nových případů nákazy koronavirem. Konzilium odborníků původně doporučovalo ještě tvrdší opatření, než vláda nakonec schválila.
Ministr hospodářství Richard Sulík také uvedl, že školy zůstanou otevřené. Jeho strana Svoboda a Solidarita (SaS) uplatnila právo veta, čímž dle Sulíka docílila toho, že se školy neuzavřou. Balík opatření nepodpořila nejmenší vládní strana Za lidi, která žádala výhody pro očkované v zájmu podpory očkování proti covidu-19, v němž Slovensko výrazně zaostává za průměrem EU.
Vstup na pracoviště má být od pondělí v režimu OTP. Neočkovaní se budou v práci testovat samotesty pod dohledem odpovědného pracovníka. Samotest nemá být starší než sedm dní. Pokud tak pracovník neučiní, budou mít podle nedávno schváleného zákona neplacené volno.
Ke zpřísnění restrikcí přistupuje Bratislava kvůli přetíženým nemocnicím a po rekordních přírůstcích nových případů nákazy koronavirem. Konzilium odborníků původně doporučovalo ještě tvrdší opatření, například přerušení prezenční výuky na většině škol a také lockdown v trvání tří týdnů.
V úterý pětimilionové Slovensko poprvé zaznamenalo denní přírůstek více než 10 000 nových případů koronavirové infekce. Počet covidových pacientů v nemocnicích vystoupil na 3200. Úřady už dříve varovaly, že překročení této hranice bude znamenat, že se země ocitla na prahu humanitární katastrofy. Zdravotnická zařízení na Slovensku se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu.