1 Paroubek chce do Senátu

Paroubkův politický comeback: Sobotka ho zařízl, Hamáček mu pomůže

NOVÉ

Témata: , ,

Expremiér Jiří Paroubek se znovu snaží o politický comeback. S podporou ČSSD chce jako nezávislý kandidovat na Ostravsku do Senátu. Vedení sociální demokracie dnes rozhodne, zda návrh ostravské ČSSD posvětí. Předseda strany Jan Hamáček už avizoval, že Paroubkovu kandidaturu podpoří. Na rozdíl od bývalého předsedy Bohuslava Sobotky, jenž Paroubkův návrat do ČSSD „zařízl“ loni. Paroubek skončil ve vrcholné politice před osmi lety.

„Probírali jsme okolnosti jeho možné kandidatury. Každý kandidát musí být schválen předsednictvem strany. Budu navrhovat předsednictvu, abychom schválili jeho kandidaturu jako nezávislého s podporou sociální demokracie,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že Paroubek má v Ostravě silnou podporu. Má dle Hamáčka ostravským voličům co nabídnout. Že hodlá pro návrh na jeho kandidaturu s podporou ČSSD v pátek hlasovat, potvrdil i ve čtvrtek pro deník Echo24.

Stejně bude hlasovat i místopředseda Martin Netolický. „Náš předseda s panem Paroubkem mluvil a pochopil jsem, že jeho zájem je opravdový. Pan Paroubek může překvapit a oslovit určitou skupinu voličů. Budu hlasovat pro,“ řekl Netolický deníku Echo24. Podobně to vidí i předseda klubu ČSSD Jan Chvojka, podle něhož je třeba povznést se nad staré spory. „Pokud chce Jiří Paroubek pomoct prosazovat sociálně citlivou politiku v Senátu, má dostat šanci,“ uvedl Chvojka pro Echo24.

Není ani vyloučené, že Paroubek bude chtít vstoupit do ČSSD. V květnu uvedl, že to zváží. Předchozí předseda ČSSD a expremiér Bohuslav Sobotka podobné návrhy už loni odmítal. Strana dle něj neměla přijímat lidi, kteří na ni opakovaně útočili.

Jiří Paroubek vrcholnou politiku opustil v roce 2010, kdy po sice vyhraných volbách, ale s minimálním náskokem před druhou nejsilnější ODS, rezignoval na post šéfa strany. Poslancem byl ale až do roku 2013. Poté dvakrát neúspěšně kandidoval se stranou LEV 21 – národní socialisté. Ve sněmovních volbách v roce 2013 získala strana 0,07 procenta a ve volbách do Evropského parlamentu 0,46 procenta. V eurovolbách tehdy kandidoval jako lídr strany.

Topolánkovi se politický comebeck nepodařil

Paroubek není jediný expremiér, který se snaží o politický comeback. Loni na podzim oznámil kandidaturu na prezidenta Mirek Topolánek. Nepostoupil ale do druhého kola volby. Naopak velmi úspěšný návrat si před pět lety „střihl“ expremiér a dnes prezident Miloš Zeman. Po desetileté pauze neúspěšně kandidoval se stranou SPO Zemanovci do sněmovny. O tři roky později ale poprvé vyhrál prezidentské volby. I expremiér Václav Klaus téměř plynule přešel z role předsedy sněmovny do role prezidenta. Do Senátu kandidoval v roce 2010 v Českém Krumlově i expremiér, někdejší šéf ČSSD a bývalý unijní komisař Vladimír Špidla. Postoupil do druhého kola, ale křeslo v horní komoře nezískal.

O jiných expremiérech naopak není téměř slyšet. Například o někdejším předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi. Ten hodlá až po Novém roce oznámit, jaké jsou jeho další plány poté, co se vzdal poslaneckého křesla, které získal v minulých volbách. Vidět není, až na výjimky ze zpráv souvisejících s někdejším zásahem ozbrojenců na Úřadě vlády, ani expremiér Petr Nečas.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Má v Ostravě co nabídnout.“ Hamáček podpořil Paroubkovu kandidaturu do Senátu

Ostravská ČSSD vyslala do boje o Senát „nezávislého“ Jiřího Paroubka

Zeman natlačí ČSSD do vlády a bude jejím protektorem

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.