Žít Brno se může vrátit k legraci. Ve volbách propadlo a na velké radnici nebude

Komunální volby v Brně

Žít Brno se může vrátit k legraci. Ve volbách propadlo a na velké radnici nebudeAKTUALIZUJEME
Brněnský primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno) Foto:

Foto: printscreen - Youtube / Žít Brno 

Domov

Karolína Vaverková

Po sečtení všech voličských hlasů v Brně se ukázalo, že hnutí Žít Brno propadlo. Zatímco v roce 2014 skončilo nové recesistické hnutí v čele s Matějem Hollanem s 11,89 procenty a dostalo se do brněnské rady, nyní nepřekročilo pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk zastupitelských mandátů.

Hnutí Žít Brno vstoupilo na brněnský magistrát v roce 2014 poté, co se v kampani vymezilo vůči tehdejšímu brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi (ČSSD). Po čtyřech letech ale z brněnského magistrátu odchází. Žít Brno ale zůstává na radnici městské části Brno-střed, kde získalo 9,16 procent.

Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan jako náměstek primátora má za sebou aféry, jako video při bičování v baru na Ukrajině nebo jízdu načerno v MHD. Žít Brno v končícím volebním období prosadilo projekty k ukončování bezdomovectví a zasadilo se o více peněz do kultury.

První je v Brně vládní hnutí ANO ( 23 procent hlasů), které obhájilo vítězství v Brně z roku 2014, druhými jsou občanští demokratů s podporou Svobodných (19 procent) a třetí KDU-ČSL s deseti procenty.

Recesistické hnutí Žít Brno dříve velmi kritizovalo politiku magistrátu vedenou velkou koalicí ČSSD a ODS. Nakonec se hnutí stalo součástí koalice pěti stran a nejvíc bylo vidět při snaze pomáhat lidem se získáním a udržením bydlení.

Žít Brno se proslavilo především díky náměstku primátora Matěji Hollanovi. Ten v před třemi lety na internetu napsal, že „v Brně bylo dříve vícero národností, které jsme si dílem zplynovali, dílem vyhnali“. Proti výroku se kriticky ozvala veřejnost a Hollan se pod tlakem omluvil. Náměstek pro dopravu Hollan byl také přistižen revizory při jízdě v hromadné dopravě bez jízdenky. 

Volby před čtyřmi lety vyhrálo ANO s necelými 20 procenty voličů těsně před ČSSD. Třetí bylo Žít Brno s podporou Pirátů, potom byla KDU-ČSL a až pátá byla ODS se ziskem 7,62 procenta. Do zastupitelstva se dostali ještě komunisté, TOP 09 a Zelení. Koalici po volbách vytvořilo ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL a Zelení. Po roce a půl se koalice rozpadla a potom se dala zpátky dohromady rozšířená ještě o TOP 09.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vokřálovi prý vítězství nevezme ani klip, ve kterém zpívá, ani konkurent v popelnici

Politicky roztříštěné Brno. Lídra nezměnilo pouze hnutí ANO