Na Tchaj-wan ano, vládním letadlem ne. Vystrčila na návštěvu dovezou Tchajwanci
VYSTRČILOVA CESTA
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) nepoletí na Tchaj-wan vládním letadlem, ale využije komerční let tchaj-wanských aerolinií. Argumentuje přitom tím, že by české vládní letadlo muselo absolvovat mezipřistání v zemích s vysokým výskytem koronaviru, což by pro politiky znamenalo karanténu po příletu na Tchaj-wan. Vystrčil ve středu řekl, že letět tchajwanskými aeroloniemi je pro českou stranu nejlepší možné řešení.
Předseda Senátu zdůvodňuje cestu na Tchaj-wan komerčním tchajwanským letadlem tím, že by české vládní letadlo nezvládlo cestu bez mezipřistání v některé ze zemí, kde je rozšířený koronavirus, například v Indii, Filipínách nebo Thajsku. Kvůli tomu by pak na delegaci po příletu mohla být uvalena karanténa.
„Tým, který se stará o možnosti dopravy, prozkoumal všechny alternativy, které přicházejí do úvahy. Výsledek je takový, že by se to bez uvalení karantény nedalo,“ řekl deníku Echo24 Vystrčil. „Nemůžeme si to dovolit dělat to s nějakou mírou rizika,“ dodává předseda Senátu.
Vystrčilův tým tak zvolí tchajwanské aerolinie, které pro českou delegaci mají přiletět větším letadlem, což Senátu umožní vzít s sebou více podnikatelů.
Vystrčil vyloučil to, že byl komerční letoun vybrán kvůli politickému nátlaku. „Osobně jsem mluvil s panem ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO) a ten mi jednoznačně deklaroval, že je připraven letku poskytnout, pokud to bude možné a pokud o to požádám,“ řekl v České televizi.
Předseda Senátu na tom, že místo vládního letadla využije komerční tchajwanský let, nevidí nic špatného. „Považuji to za výsledek té situace, ve které stojíme. Kdyby nebyl covid-19, tak bychom normálně letěli vládní letkou a všechno by proběhlo normálně. Tím, že tady máme covid-19, nějaká pravidla na naší straně a pak samozřejmě nějaká pravidla na tchajwanské straně a my jsme stát, který dodržuje nějaká jak svoje, tak i pravidla našich partnerů, tak tohle je řešení, které vyhovuje oběma stranám. Tak jsme ho přijali. To je celé,“ řekl Vystrčil.
Podle něj zaplatí let česká strana, ale jen do výše nákladů, na kolik by vyšla cena vládního letadla. „Je to tak, že my jsme se bavili o tom, že úhrada našich nákladů bude do výše toho, co by stála letka a tchajwanská strana na to přistoupila,“ uvedl Miloš Vystrčil.
Letoun nebude mít na rozdíl od stroje vládní letky státní české znaky. „Mrzí mě to, ale myslím, že to jde nějakým způsobem napravit. Jakým, to si nechám jako překvapení," uvedl. O programu cesty a složení delegace má organizační výbor Senátu rozhodnout 11. srpna.
Předseda Senátu se rozhodl uskutečnit tchajwanskou misi, kterou před svým náhlým lednovým úmrtím plánoval jeho předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). I jeho od cesty zrazoval zejména prezident Miloš Zeman, podle něhož to ohrozí vztahy s Čínou, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Ani premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) cestu nedoporučili. Vystrčil se ale rozhodl misi uskutečnit i z principiálních důvodů a kvůli nátlaku Číny, která pohrozila odvetou.