Předvolební kampaň začala. Babiš školí ODS i ČSSD

KOMENTÁŘ

Předvolební kampaň začala. Babiš školí ODS i ČSSD
Premiér Andrej Babiš v poslední videu Čau lidi oznámil, že chystá zrušení superhrubé mzdy. A podíval se do křišťálové koule. Foto: Reprosnímek z Facebooku Andreje Babiše
1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

Andrej Babiš naplno rozjel volební kampaň a ostatní se s ním dost amatérsky a neuměle snaží držet krok, ale spíš se za ním bohužel křečovitě belhají. Volby do sněmovny jsou sice až příští rok na podzim, souboj o přízeň voličů se ale rozjíždí už teď. Krajské a senátní volby letos na podzim jsou jen intermezzo. Hlavní úsilí především Andreje Babiše míří na rok příští.

Už teď se dá říct, o čem ty volby budou. O penězích a životní úrovni. Kolik komu stát dá. Už je také velmi dobře vidět strategie Andreje Babiše. Dá se shrnout slovy: pro každou společenskou skupinu máme nějaké peníze. Něco jí dáme a zařídíme. Je to úplně retailová kampaň, v níž se počítají stovky a tisíce, které komu stát rozdá.

Andreji Babišovi se už podařilo dostat do kouta a přinutit k politickým chybám ODS i sociální demokraty.

V sobotu ve svém pravidelném hlášeníčku „Čau lidi“ na Facebooku překvapivě oznámil výrazné snížení daně z příjmů. Ta by měla klesnout ze současných 20,1 procenta na 15 procent. Především lidem s vyššími platy to přinese úsporu na daních v řádu desítek tisíc korun ročně. „Myslím, že je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS, a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti,“ ohlásil Babiš operaci, které se ve veřejném prostoru nesrozumitelně říká zrušení superhrubé mzdy.

Dnes je sice daň z příjmů patnáct procent. Základ, z něhož se počítá, ale není hrubý plat, který má člověk v pracovní smlouvě, ale kompletní náklady práce firmy. Do těch patří i odvody zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatele, které dosahují 33,8 procenta zmiňovaného hrubého platu, jejž má člověk ve smlouvě. Skutečná daň je tak nikoliv 15, ale zmíněných 20,1 procenta příjmu.

Koncept superhrubé mzdy uvedla do života vláda Mirka Topolánka, když chtěla lidem ukázat, jak vysoké jsou odvody a kolik si stát skutečně bere na daních. Tím, že se ale částku už nepodařilo prosadit i do pracovních smluv, stala se těžko srozumitelným abstraktem a rozjelo se předhánění, kdo to zruší. Kabinet Andreje Babiše si to vepsal do programu. Ovšem s tím, že daň z příjmů zůstane skoro stejná. Klesne ze současných 20,1 na 19 procent.

Teď si ale Babiš uvědomil, že zaútočí na voliče ODS nápadem na výrazné snížení daní. Člověk s platem 26 tisíc korun hrubého ušetří 1335 korun měsíčně. Při 36 tisících korun 1845 korun. Ten, kdo vydělává padesát tisíc měsíčně, bude mít každý měsíc čistý příjem o 2550 korun vyšší. Při osmdesáti tisících je to 4080 korun. Snížení míří hlavně na lidi s vyšším než průměrným platem. Ti, kdo vydělávají méně a mají děti a manželku, už teď díky slevám a odpočtům daň z příjmů neplatí.

Ekonomové unisono chválí, že se tím řeší velká česká slabina. Příliš vysoké zdanění práce. To je tady podle srovnání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj na poměry EU nadprůměrné. U člověka s průměrným platem, který dnes dosahuje 34 tisíc korun hrubého měsíčně, je to 43,9 procenta (počítá se do toho i sociální pojištění, které za něj musí odvádět zaměstnavatel). Průměr zemí Evropské unie je 41,4 procenta.

U všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj sdružující nejvyspělejší státy na světě je ještě nižší. Víc platí Francouzi, Němci, Maďaři, Belgičané. Všichni Skandinávci, jejichž země jsou považované za synonyma sociálních států s velmi vysokými daněmi, platí méně než Češi. Dán s průměrným platem jen 35,2 procenta. Fin 41,9 a Švéd 42,7 procenta. Nemluvě třeba o velmi bohatém Švýcarovi s tamním průměrným platem, jemuž stát na dani z příjmů a na sociálním pojištění vezme jen 22,3 procenta. Skoro o polovinu méně než v Česku. To platí pro svobodného člověka bez manželky a dětí.

Snížení daní přijde na 90 miliard korun ročně. Pořad „Čau lidi“ zatím nepřinesl zprávu, kde se ty peníze ušetří. Nejspíš se o ně tedy znovu prohloubí deficit rozpočtu, který už má letos dosáhnout rekordních 500 miliard korun.

ODS stejně jako další opoziční strany jsou v koutě. Musí pro snížení daně z příjmů hlasovat. Ekonomicky je to správně a popřely by samy sebe. Kredit toho, kdo snížil daně, ale bude kasírovat Andrej Babiš. Politicky by bylo pro opozici rozumné zvednout ruku a moc to nerozpatlávat. Jen výrazně říct, že je to jen začátek a po vítězných volbách bude potřeba snížit daňovou zátěž příjmů ještě výrazněji.

Občanští demokraté místo toho křičí, že jim Andrej Babiš ukradl jejich nápad. To už jsme několikrát slyšeli během koronakrize. A předseda ODS Petr Fiala se zjevně rozhoduje sehrát aktivní roli ve volební kampani Andreje Babiše tím, že mu nabízí „smlouvu o zrušení superhrubé mzdy“. „Vážený pane @AndrejBabis, v prosinci 2019 jsem Vám v @OtazkyVM navrhl, abychom podepsali smlouvu o zrušení superhrubé mzdy. Tehdy jste odmítl. Jelikož jsem zaregistroval Vaši změnu názoru, poslal jsem Vám dnes do @strakovka aktualizovaný návrh smlouvy o zrušení superhrubé mzdy,“ umístil předseda ODS na svůj Twitter.

Ve voliči Andreje Babiše přirozeně vytváří dojem, že se hlásí do služby jako budoucí juniorní koaliční partner. Skutečný lídr ODS by řekl: Dobře že na to pan Babiš konečně přišel, my ale máme na daně svůj vlastní, výrazně ambicióznější plán. Tady ho máte. Nic takového z Petra Fialy ani nikoho jiného z ODS nevypadlo.

Političtí marketéři AB musí být nadšeni. Úspěšně zacílili na voliče ODS – a ta jim ještě pomáhá. Co si přát víc?

Trochu podobný je příběh se zvyšováním důchodů. Ze zákona by měla průměrná penze stoupnout zhruba o 840 korun. Andrej Babiš už ohlásil kulatou tisícovku. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček a ministryně práce Jana Maláčová proto sepsali do deníku Právo komentář, kde žádají vzestup penzí alespoň o 1200 korun. Hamáček ale jedním dechem odmítá snížení daně z příjmů s tím, že je to příliš velká zátěž pro rozpočet. Aha, tak snížení daně je, a důchody ne? To při první příležitosti rozstřelí kdokoliv, aniž bude příliš argumentačně zdatný. Sociální demokracie si navíc odpuzuje část voličů, pro které je snížení daní výhodné.

Pohled na to, jak tady Andrej Babiš školí ostatní z praktické politiky, je strašný. Proč se ODS i sociální demokraté degradují do role jeho komparzu a nejsou schopni žádného gramotného protiútoku, nebo dokonce vlastní akce?

 

×

Podobné články