Předvolební kampaň hodně přitvrdila. Drahoš s Topolánkem jdou po sobě

Prezidentská volba

Předvolební kampaň hodně přitvrdila. Drahoš s Topolánkem jdou po soběNOVÉ 1
Domov
  • red, jh
Sdílet:

Prezidentská kampaň přechází týden před volbou do ostré fáze. V posledních dnech na sebe začali vzájemně útočit kandidáti Jiří Drahoš s Mirkem Topolánkem. Bývalý předseda Akademie věd, který je jinak označován za nevýrazného, se v prosinci nechal několikrát slyšet, že Topolánek ještě ve funkci premiéra snižoval rozpočet akademie. Nově také prohlásil, že by Topolánek neměl být prezidentem kvůli „stínům, které si za sebou táhne“. Bývalý předseda vlády tvrdí, že Drahoš lže a vyzval ho, aby přestal.

Drahoš trvá na tom, že na vině redukce rozpočtu Akademie věd po roku 2009 je Topolánek, který byl v době Drahošova nástupu na funkci předsedy akademie stále premiérem.

Někdejší šéf akademie rovněž ve čtvrtek v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že Mirek Topolánek je pro něj mužem minulosti spjatý s četnými kontroverzemi. „V případě Mirka Topolánka cítím stíny, které si za sebou táhne. Je pro mě představitelem toho, co bylo. To je linie Klaus-Zeman, opoziční smlouva, kmotři v politice a tak dále. Čili Mirek Topolánek je pro mě člověk minulosti, z mého pohledu by prezidentem být rozhodně neměl,“ prohlásil Drahoš.

Bývalý premiér v pátek na Facebooku Drahošova tvrzení popřel a vyzval ho, aby přestal opakovaně lhát. „Nikdo se za mého premiérství nesnažil zlikvidovat Akademii věd a to ani ekonomicky ani nijak jinak,“ napsal Topolánek. Když jako šéf vlády vedl Radu pro výzkum, vývoj a inovace, hospodařila podle něj akademie s rozpočtem, jehož výše se Drahošovi ve funkci nikdy nepodařilo dosáhnout. Na svém facebookovém profilu k tomu přiložil graf. Z něj vyplývá, že rozpočet akademie byl nejvyšší v roce 2009, ještě s Mirkem Topolánkem na postu premiéra. S dalšími lety začal rozpočet klesat. Topolánek to připsal Drahošově manažerské neschopnosti. Ten si však stojí za tím, že expremiér nemá pravdu.

Napsal také, že jeho mandát premiéra se s mandátem Drahoše v čele Akademie věd překrýval v roce 2009 jen 45 dní. „Rozumím tomu, že při absenci politických zkušeností a nedostatku vlastních témat pan Drahoš zjistil, že nefunguje ani plagiátorství ani názorové veletoče. Nyní zkouší, jestli nezafungují zjevné lži. Ujišťuji Vás, že nezafungují. Problémy s manažerem Vaší kampaně takto neodstíníte. Do druhého kola prezidentské volby se nedá promlčet ani prolhat,“ nechal se slyšet Topolánek.

Osoba Jakuba Kleindiensta

Mirek Topolánek se v prohlášení opřel o téma, o němž v posledních píší tuzemská média, a to je údajná kontroverzní minulost Drahošova šéfa volební kampaně Jakuba Kleindiensta. Magazín Reportér se při zkoumání jeho aktivit dostal k několika nevyjasněným bodům. Kleindienst vstoupil do politiky v roce 2002 coby člen ODS a ještě týž rok se stal starostou Nového Strašecího u Rakovníka. Poté, co v čele obce skončil, měl pracovat ve firmě chystající zakázky pro odsouzeného exministra Davida Ratha.

Kleindienst měl rovněž v roce 1999 prodat byt manželům Grossovým, kvůli němuž musel Stanislav Gross o 6 let později odstoupit z postu premiéra. Gros tehdy nedokázal vysvětlit, odkud pocházejí finance, za něž byt koupil.

Šéf Drahošovy volební kampaně figuruje také v kauze panství Líčkov. To původně vlastnila rodina Marie Brázdové. O zámeček v přibližné hodnotě 50 milionů korun ji však připravil dlouholetý známý Pavel Moravec a od něj jej podle Reportéru pronajal Kleindienst. Moravec se brání, že v Kleindienstově podnikání se nijak neangažuje a Drahošův spolupracovník podle svých slov sám zámek opravil a vlastníma rukama zvelebil. Mimoto obdržel evropskou dotaci, aby mohl na líčkovském pozemku vybudovat kompostárnu. Ta však podle Reportéru doteď neexistuje.

Jiří Drahoš v rozhovoru s Aktuálně.cz Kleindiensta bránil. Podle něj proti jeho zaměstnanci nebyla vznesena žádná konkrétní obvinění a všechna se pohybují jen v rovině „jedna paní povídala“. Tvrzení mají být vzdálena od reality a média je vytrhla z kontextu a smíchala. V otázce na neexistující kompostárnu bývalý předseda Akademie věd odvětil: „Chtěl bych vám doporučit, abyste vyzpovídali Jakuba Kleindiensta. Já jsem s ním o tom mluvil, ptal jsem se ho na detaily a nebudu ho tady hájit. On mi vše vysvětlil, domluvili jsme se, věřím mu. Ne na základě toho, že jsem příliš důvěřivý, ale protože jsme to probrali.“

Čtěte také: Zeman je arogantní a pohrdá námi i voliči, shodli se Topolánek a Drahoš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články