Ceny starších bytů v ČR do konce února vzrostly o 11 %. Praha pětkrát dražší než Ústí

Ceny starších bytů v ČR do konce února vzrostly o 11 %. Praha pětkrát dražší než ÚstíNOVÉ
Domov

ceny bytů

Echo24

Ceny starších bytů v Česku do konce února meziročně vzrostly v průměru o 10,9 procenta na 39.081 korun za metr čtvereční. V nejdražší Praze v porovnání s nejlevnějším Ústeckým krajem byly ceny téměř pětkrát vyšší. Vyplývá to z údajů společnosti CeMap, která porovnávala ceny zhruba 460.000 bytů.

"Více než desetiprocentní růst je dán především nízkým počtem kvalitních nemovitostí k prodeji a zároveň celkovou nízkou výstavbou ve velkých městech," uvedl výkonný ředitel společnosti CeMap Ondřej Hon.

Za nejdražší Prahou s průměrnou cenou 91.797 korun za metr čtvereční následují s výrazným odstupem Jihomoravský (50.827 korun), Středočeský (44.525 Kč) a Královéhradecký kraj (38.394 Kč).

V nejlevnějším Ústeckém kraji byla na konci února průměrná cena 19.294 korun za metr čtvereční. Následovaly Moravskoslezský kraj (25.786 Kč), Vysočina (32.006 Kč) a Liberecký kraj (33.322 Kč).

V meziročním srovnání ceny starších bytů nejvíce vzrostly ve Zlínském kraji, téměř o čtvrtinu. Více než o 15 procent stouply také v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Naopak v Pardubickém kraji se ceny zvýšily o 1,4 procenta, v Karlovarském a Jihomoravském kraji kolem šesti procent.

Foto:

Průměrná cena starších bytů za metr čtvereční na konci února

Výrazné rozdíly jsou v cenách bytů se samostatnou kuchyní a těch s kuchyňským koutem. "Data ukázala, že bytů se samostatnou kuchyní je v nabídce obecně méně a jsou mnohem levnější, což je dáno především jejich starší výstavbou. Aktuální trend totiž velí obývací pokoj a kuchyň neoddělovat," doplnil obchodní ředitel společnosti Bidli Roman Weiser.

U dvoupokojových bytů, kterých je v nabídce nejvíce, byly byty s kuchyňským koutem v průměru zhruba o třetinu dražší než ty se samostatnou kuchyní. "V současné době se jiné nemovitosti než s kuchyňským koutem nestavějí. Rozdíly v regionech jsou dány především tím, že roste pouze počet novějších a dražších bytů, které jsou všechny s kuchyňským koutem," dodal hypoteční specialista poradenské společnosti ChytryHonza.cz Daniel Horňák.

Čtěte také: Stavební povolení trvá v Praze i 10 let. Radní tvrdí, že má řešení

Je to třídní boj. Kolem 20 tisíc lidí v Berlíně protestovalo proti šílenství růstu nájmů

Související články