ANO a SPD ovládly imunitní výbor. Ten tak vydání Babiše asi nedoporučí
KAUZA ČAPÍ HNÍZDO
Poslední hodiny na politické scéně potvrzují velké obavy opozice. Hnutí ANO se snaží ovládnout mandátový a imunitní výbor, který má zásadní roli při vydávání obviněného premiéra Andreje Babiše (ANO). Na úterním jednání výboru se opět ukázala hlasovací koalici s hnutím SPD Tomia Okamury. Reálně tak hrozí, že výbor Babiše vydat nedoporučí a Česku tak bude vládnout obviněný premiér.
„Bohužel došlo k tomu, že ANO s podporou SPD Tomia Okamury to odložilo tak, aby se jednání tohoto výboru nekonalo tento týden, ale až příští týden….Obávám se, že ve výboru se začíná tvořit nějaká hlasovací většina ANO a SPD Tomia Okamury, která bude proti vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka,“ uvedl po jednání výboru místopředseda Pirátů Jakub Michálek, který je členem výboru.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Podle informací serveru Echo24 bylo i během jednání výboru vidět, že členové SPD hlasují přímo dle pokynů hnutí ANO. SPD ale tvrdí, že chce, aby kauza Čapí hnízdo byla řádně vyšetřena. V úterý v České televizi místopředseda mandátového a imunitního výboru Radek Rozvoral uvedl, že SPD nevidí důvod, proč by jejich poslanci nehlasovali pro vydání Babiše s Faltýnkem.
Pokud hlasovací koalice ANO a SPD existuje, znamenalo by to, že výbor nakonec rozhodne, že vydat Babiše a jeho stranického kolegu Jaroslava Faltýnka nedoporučí. A to přestože nově zvolení poslanci vycházejí ze stejných informací, jako ti, kteří ve výboru seděli v minulém období. Tehdy výbor o vydání obou mužů rozhodoval poprvé a vydat je doporučil.
Ovládnutí výboru
Před „hlasovací koalicí“ přitom varovali při ustavování sněmovny Piráti. Ti totiž navrhovali, aby výbor měl osmnáct členů. V takovém případě by ANO a SPD disponovali jen polovinou hlasů ve výboru. Jenže nakonec na návrh komunistů, který podpořilo hnutí ANO, prošel počet devatenáct. A v něm už mají většinu.
Snahy hnutí ANO celý výbor ovládnut byly ale ještě větší. Podle informací serveru Echo24 mělo během povolebních vyjednáváních zaznít, že by hnutí ANO v mandátovém a imunitním výboru rádo vidělo jen jedenáct členů. To by ale v praxi znamenalo, že by v něm zastoupení neměly nejmenší sněmovní strany, jako je STAN nebo TOP 09, čímž by došlo k oslabení opozice. Místa v mandátovém a imunitním výboru jsou totiž určována poměrným systémem.
Zatímco u jiných výborů by zastoupení nejmenším stran ve výboru nemuselo tolik vadit, právě u mandátového a imunitního výboru by to byl velký problém. Jednání tohoto výboru je totiž na rozdíl od jiných výborů neveřejné. „Pokud by v něm strany neměly své zástupce, jejich členové by se nedostali k žádným informacím. Nevěděli by, co se projednává, co se tam děje. U jiných výborů, kde třeba nemají všechny strany své zástupce, je možné na veřejné jednání svého odborníka poslat. Nemůže sice hlasovat, ale má informace,“ vysvětlila pro server Echo24 poslankyně Miroslava Němcová (ODS).
„Účelovka“ hnutí ANO
Nyní to vypadá, že se hnutí ANO snaží verdikt výboru co nejvíce zdržet. Členové výboru z hnutí ANO nejdříve požadovali po policii, aby jim spis vydala. A to přestože tento krok neučinila ani při minulé žádosti. Poté se Babiš s Faltýnkem omluvili z úterního jednání, aby si mohli prostudovat zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) k farmě Čapí hnízdo. Babiš přitom dříve říkal, že ho zpráva nezajímá a že se ho netýká.
Nyní hrozí, že verdikt nepadne ani příští úterý, na kdy naplánoval výbor další slyšení. Právě v úterý totiž zasedá sněmovna a před tím se tradičně scházejí poslanecké kluby jednotlivých stran. Na rozhodnutí o doporučení k vydání, či nevydání tak nemusí být dostatek času.
„Vědí, že na to bude málo času, že se můžeme kvůli sněmovně zadrhnout. Podle mě spoléhají, že se to přeruší a zase nedokončí a že k tomu hlasování nikdy nedojde,“ uvedl pro server Echo24 člen výboru, který si nepřej být jmenován. Podle něj bylo přitom účelové směřovat termín dalšího jednání na příští úterý. Stejně jako se projevovala účelové zdržování i během včerejšího zasedání výboru.