Snaží se ANO ovládnout mandátový výbor? Je klíčový ve vydávání Babiše

Snaha "vyšachovat" opozici?

Snaží se ANO ovládnout mandátový výbor? Je klíčový ve vydávání BabišeNOVÉ
Jednání mandátového a imunitního výboru o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Foto:

Echo24

4
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Hnutí ANO usiluje o snížení počtu členů mandátového a imunitního výboru. Tím by mohlo získat větší vliv ve výboru, nebo ho dokonce ovládnout. Tento výbor je přitom klíčový pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Zatímco ANO mluví o 11 až 13 členech výboru, opoziční strany naopak požadují jejich navýšení na 18. Výbor dává doporučení k (ne)vydání poslanců. To sice není závazné, zákonodárci se jím ale většinou řídí. 

Podle informací serveru Echo24 mělo během povolebních vyjednáváních zaznít, že by hnutí ANO v mandátovém a imunitním výboru rádo vidělo jen 11 členů. Pravděpodobný budoucí předseda Poslanecké sněmovny poslanec Radek Vondráček (hnutí ANO), který byl členem tohoto výboru poslední čtyři roky, hovoří o číslu 13. „Já za sebe považuji z možných lichých čísel za nejlepší třináct. Ale uvidíme, jak dopadnou jednání,“ napsal v sms deníku Echo24. Dohoda s ostatními stranami ale podle něj zatím není.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Snížením počtu členů výboru by se do jisté míry oslabila role opozice a to nejen v případě, že by výbor nevedla. Strany totiž získávají počet zástupců poměrným systémem. Snížení kritizuje například poslankyně Miroslava Němcová (ODS), která výbor vedla v minulém volebním období. „Je to velmi nebezpečné kvůli ovládnutí výboru, ale také proto, že to vyřadí malé politické strany, jako jsou například TOP 09, Starostové a nezávislí nebo lidovci,“ uvedla pro server Echo24 Němcová.

Výbor by měl mít 18 členů

S tím, že je počet členů výboru zcela zásadní, souhlasí také volební lídr Starostů a nezávislých a poslanec Jan Farský. „Protože při 11 členech, což je číslo, které od hnutí ANO zaznělo, by mělo ANO pět členů a pak už si lehce získají toho šestého. Zatímco třeba při 15 členech jich mají už jenom šest a tím pádem se jim většina získává hůř,“ uvedl pro Echo24. „Bude třeba počet členů navýšit, to je oprávněný požadavek,“ potvrdila Němcová.

Farský dodal, že STAN i ostatní strany v nově vzniklém Demokratickém bloku považují za důležité, aby byly v mandátovém a imunitním výboru zastoupeny všechny strany ve sněmovně, tedy aby měl podle výpočtů minimálně 18 členů. „Kdybychom tam neměli zástupce, neměli bychom nikoho, kdo by se do žádosti podíval, protože ke spisům mají přístup jen členové výboru,“ řekl Farský.

Jednání mandátového a imunitního výboru je totiž na rozdíl od jiných výborů neveřejné. „Pokud by v něm strany neměly své zástupce, jejich členové by se nedostali k žádným informacím. Nevěděli by, co se projednává, co se tam děje. U jiných výborů, kde třeba nemají všechny strany své zástupce, je možné na veřejné jednání svého odborníka poslat. Nemůže sice hlasovat, ale má informace,“ vysvětlila Němcová.

STAN má dokonce vlastního kandidáta na předsedu výboru a podle Farského by to mohl být i kandidát za celý Demokratický blok. „Kandidáta vcelku ve shodě máme a tím je Petr Gazdík, protože to bez problémů zvládne. Podle nás je dobře, aby to byl někdo z opozice,“ uvedl Farský a potvrdil, že jméno předsedy STAN zaznělo i na jednání Demokratického bloku. ,,Nikdo ho nijak nerozporoval,“ dodal Jan Farský.

Petr Fiala, předseda ODS, však tak konkrétní být nechtěl. „Personální nominace jsou teprve před námi a budou záviset na celkovém výsledku vyjednávání o uspořádání Poslanecké sněmovny. Předpokládám, ze pondělní jednání povedeme i o počtech členů jednotlivých výborů a komisí,“ řekl pro Echo24 a potvrdil, že i ODS preferuje u tohoto výboru vyšší počet členů, aby byly zastoupeny i menší strany.

V minulém volebním období měl imunitní a mandátový výbor 15 členů, do sněmovny se ale tenkrát dostalo jen sedm stran. Vítězná ČSSD spolu druhým hnutím ANO mělo po čtyřech členech. Třetí komunisté a čtvrtá TOP 09 s podporou Starostů měli dva členy a ODS, Úsvit a lidovci měli po jednom zástupci. Nyní je ale ve sněmovně devět stran, tedy o dvě strany více a snížení by tak logicky znamenalo vyšachování menších stran, které avizovaly, že v dolní komoře chtějí mít roli opozice.

V srpnu sněmovna vydání doporučila

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovně doporučil sněmovně, aby vydala poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka policii k trestnímu stíhání 30. srpna. Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.

Babiš označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Opozice chce mandátový a imunitní výbor. Podle Vondráčka z ANO o něj nebyl zájem

Mandátový výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka ke stíhání

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články