1 POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

ODS, TOP 09, STAN a lidovci vytváří „demokratický blok“. Chtějí postupovat společně

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , ,

Zástupci občanských demokratů, TOP 09, Starostů a lidovců se dohodli, že při ustavování sněmovny příští týden a při volbě předsedy a místopředsedů sněmovny budou postupovat společně. Vytvořili podle svých slov demokratický blok, který zastupuje 1,4 milionů voličů. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že nebude kandidovat na předsedu sněmovny, protože už je nyní jasné, že vyhraje nominant hnutí ANO.

„Vyjednávání hnutí ANO jsou nejasná a matoucí. Abychom čelili intrikám, domluvily se tyto čtyři strany na společném postupu,“ zkritizoval Fiala povolební vyjednávání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.. Strany chtějí společně postupovat při volbách ve sněmovně, které budou probíhat od příštího týdne. Aby se schůze ustavila, musí být zvolen předseda a místopředsedové sněmovny a také musí být shoda na výborech. Fiala také řekl, že tento blok zastupuje 27,1 procenta voličů a 1,4 milionu jejich hlasů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Blok stran bude dohromady usilovat o dva místopředsedy sněmovny. Koho strany budou chtít nominovat do vedení sněmovny, ale zatím není jasné. „My jsme se domluvili pouze na pozicích, ale o personálních věcech budeme ještě hovořit,“ řekl Fiala.

Zároveň Fiala oznámil, že už nechce kandidovat na předsedu sněmovny. „SPD, komunisté a Piráti se rozhodli vydat post šéfa sněmovny do rukou ANO. Považujeme téma za uzavřené. Na základě této dohody se stala kandidatura ODS bezpředmětnou. Nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito politickými subjekty,“ řekl Fiala. Šéfem dolní komory se totiž s největší pravděpodobností stane nominant hnutí ANO Radek Vondráček.

Strany by také chtěli předsednictví sedmi výborů – konkrétně bezpečnostního, školského, mandátového a imunitního, hospodářského, ústavně právního, zahraničního a výboru pro obranu. Už teď je jasné, že bude problém se získáním všech výborů, které by blok chtěl. Babiš a Tomio Okamura z SPD se totiž dohody, že SPD dostane předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru. Vedle toho chce kontrolovat sněmovní komise, které mají na starosti dohled na BIS, vojenských zpravodajstvím, užíváním odposlechů a FAÚ.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že je třeba jasně ukázat, kdo je v opozici. „Je tady deklarovaný projekt pánů Zemana a Babiše, že bude vládnout bez kontroly sněmovny. Ustoupil od své praxe, že chce 101 a více postupů. My jsme stále přesvědčeni, že tento postup musíme vyžadovat aspoň ve sněmovně,“ řekl Kalousek, podle kterého se tak ukáže, kdo „činem“ podporuje vládu Andreje Babiše a kdo je v opozici.

Rozšíří se blok?

Blok „demokratických stran“ by přitom mohl být i širší. „Adresovali jsme tuto výzvu i ČSSD a Pirátům a ta nabídka, aby se připojili k tomuto sdružení, tak pořád platí. A je to věc, o které nyní probíhají jednání a ukáže se, jestli se tento blok rozroste,“ doplnil předseda STAN Petr Gazdík.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš ale uvedl, že je „demokratický blok“ jen další frakcí. Dodal, že návrh Pirátů, který představili ostatním stranám v pondělí, byl ostřejší. „Náš návrh se nesetkal se zájmem, místo toho nám byl představený návrh ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL, který se evidentně inspiroval naším návrhem. V mnoha věcech se shodneme v ideologických věcech, ale náš návrh byl mnohem ostřejší proti ANO,“ řekl Bartoš.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš uvedl, že je „demokratický blok“ jen další frakcí. Dodal, že návrh Pirátů, který představili ostatním stranám v pondělí, byl ostřejší. „Náš návrh se nesetkal se zájmem, místo toho nám byl představený návrh ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL, který se evidentně inspiroval naším návrhem. V mnoha věcech se shodneme v ideologických věcech, ale náš návrh byl mnohem ostřejší proti ANO,“ řekl Bartoš.

Blok zkritizoval i šéf hnutí ANO. „Nevadí mi, že budou jednat dohromady, stejně jsem je tak vždy vnímal. Opět se potvrzuje, ze systém, který tu fungoval 25 let se brání a jen tak snadno se nevzdá,“ uvedl pro iDNES.cz Babiš. Sám přitom krátce po volbách chtěl do vlády s ODS.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Bez místopředsedů nemůže Babiš vládnout. Neshoda by mohla zablokovat sněmovnu

Fialovi věřím, ale v ODS má spoustu proruských švábů, říká Kalousek


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.