Bobošíková, Vidlák a Konečná. Stačilo! představilo lídry pro sněmovní volby
HNUTÍ STAČILO!
Lídr hnutí Stačilo! Daniel Sterzik alias Vidlák na jižní Moravě, Jana Bobošíková ve Středočeském kraji, europoslankyně Kateřina Konečná v Moravskoslezském kraji či mluvčí KSČM Roman Roun v Pardubickém kraji. Taková je sestava Stačilo! pro letošní sněmovní volby. Tím, že jde o hnutí, nemusí se Stačilo! obávat vyšší uzavírací klauzule platné pro koalice.
„Uděláme dvouciferný výsledek a všem lumpárnám řekneme Stačilo!,“ řekla volební lídryně Kateřina Konečná na tiskové konferenci v Dolních Vítkovicích. Tisková konference začala za pět minut dvanáct, což je stejná symbolika, kterou využila vláda Petra Fialy (ODS) v roce 2023 při představování tzv. konsolidačního balíčku. Sama se utká v Moravskoslezském kraji se utká s Andrejem Babišem (ANO) či ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Předseda hnutí Stačilo! Sterzik se bude ucházet o hlasy na jižní Moravě, kde zřejmě narazí na Alenu Schillerovou (ANO) a premiéra Petra Fialu (ODS).
„Usilujeme o pragmatickou politiku prosazování národních zájmů, která je v ustavujícím se dynamickém multipolárním světě jediná možná. Usilujeme o spojenectví rovných s rovnými na základě společných potřeb. Při prosazování našich zájmů chceme vycházet z ideálů francouzské revoluce rovnosti, svobody a bratrství,“ uvádí Stačilo! na svých stránkách.
PODCAST: Jak jsme za okupace trpěli? Nejlepší komedie s Novým nebo Burianem vznikly za protektorátu
Podle politické deklarace se v Česku již léta se vládne bez ohledu na vůli většiny občanů. „Za posledních 35 let jsme se stali kolonií bez možnosti suverénního rozhodování. Místo odměňování výkonu dochází k přesunu vytvořeného bohatství od pracovitých k horním deseti tisícům. Namísto investic do kompetentního státu a kvalitních veřejných služeb politici vyhověli přáním vlivných lobbistů, čímž vyprázdnili veřejné pokladny. Místo respektování svobody a názorové rozmanitosti se šíří autoritářský politický styl, který občanům diktuje, jak mají žít, čím mají topit, co si smějí myslet a co naopak nesmějí říkat,“ uvádí hnutí.
Moravskoslezský kraj: Kateřina Konečná
Středočeský kraj: Jana Bobošíková
Jihomoravský kraj: Daniel Sterzik
Praha: Petra Prokšanová
Pardubický kraj: Roman Roun
Jihočeský kraj: Jana Turoňová
Ústecký kraj: Jaroslav Komínek
Liberecký kraj: Stanislav Mackovík
Olomoucký kraj: Vladimír Urbánek
Plzeňský kraj: Vítek Prokop
Zlínský kraj: Marie Pěnčíková
Vysočina kraj: Otakar Březina
Karlovarský kraj: Pavel Navrátil
Královéhhradecký kraj: Michal Klusáček
Hnutí Stačilo! se pohybuje okolo pěti procent, podle posledního nedělního průzkumu agentury STEM by se do sněmovny dostalo se ziskem 12 mandátů. Právě Stačilo! je spolu s Motoristy sobě kandidátem na vládní koalici s hnutím ANO, které by podle stejného průzkumu potřebovala až dva menší koaliční partnery.
Tím, že se ze Stačilo! stalo hnutí, obejde subjekt zvýšenou uzavírací klauzuli potřebnou pro vstup do sněmovny. „České právo nečiní žádný formální rozdíl mezi politickou stranou a politickým hnutím. Mají úplně stejné postavení, stejná práva a stejné povinnosti. Rozlišení je spíše historické. Je však zajímavé, že aktuálně je aktivních 71 politických stran a 136 politických hnutí. Daný krok nicméně samozřejmě lze interpretovat jako snahu vyhnout se tzv. aditivní uzavírací klauzuli, tj. že předvolební koalice např. dvou stran musí místo minimálních 5 % hlasů získat alespoň 8 %. U tří a více stran (či hnutí) je to pak od roku 2021 11 %,“ uvedl už dříve pro Echo24 ústavní právník Ondřej Preuss z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.
„Nicméně zákon i praxe vždy umožňovaly kandidovat na kandidátce jedné strany (hnutí) i zástupcům stran jiných. Vzpomeňme např. TOP 09 s podporou Starostů. Domnívám se tedy, že to nebude prakticky možné napadnout. Dopadem však může být, že nebude tak jednoduché vytvořit několik poslaneckých klubů, i kdyby se po volbách poslanci rozkmotřili. Kdyby kandidovali jako koalice, stačilo by jim vždy po třech poslancích, takto by potřebovali 10 poslanců na klub,“ dodal Preuss.
Politolog Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze pro Echo24 již dříve uvedl, že podstata problému je právě v tom, že Stačilo! bude jako fiktivně jeden subjekt čelit jen 5% uzavírací klauzuli, zatímco jako otevřená koalice by čelily vyšší uzavírací klauzuli (v závislosti na počtu členů). „Je to samozřejmě účelový krok, stejně jako to bylo před čtyčnu lety účelové v případě podobného formátu „Trikolóra Svobodní Soukromníci“ (TSS). Je přitom bizarní, když si člověk uvědomí, že Stačilo či TSS podporovali či podporují lidé, kteří označovali koalici Spolu za podvod na voličích, například Miloš Zeman, ale i Andrej Babiš, který jinak dlouhodobě opakuje, že předvolební koalice jsou podvodem,“ řekl Just.
Bývalý prezident Miloš Zeman se skutečně vyslovil pro sjednocení levice v rámci koalice Stačilo!, kterou vede KSČM, a to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Zeman uvedl, že pro levici bude jen dobře, pokud se šéfky KSČM Kateřina Konečná a SOCDEM Jana Maláčová domluví na společné kandidátce. Zeman míní, že před sněmovními volbami příští rok by prospělo sjednocení stranám na levé i pravé straně politického spektra. Očekává, že menší strany oproti posledním volbám zamezí propadání hlasů tím, že se sjednotí v nových subjektech, kterým bude na rozdíl od koalic stačit pětiprocentní volební zisk.