Protest proti Benešové opět zaplnil Staromák. Pithart o demontáži demokracie erozí justice

demonstrace proti Benešové

Protest proti Benešové opět zaplnil Staromák. Pithart o demontáži demokracie erozí justiceNOVÉ
Protestující na demonstraci proti Marii Benešové Foto:

Foto: Barbora Škrobáková

6
Domov
Echo24
Sdílet:

Pondělní protest proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) zaplnil pražské Staroměstské náměstí a ústí přilehlých ulic. Lidé se na demonstraci za nezávislost justice sešli třetí týden za sebou. Účast byla podle fotografií z věže Staroměstské radnice vyšší než před týdnem, kdy podle organizátorů přišlo přes 20 000 lidí. Před lidmi dnes promluvili zástupci Senátu. Pořadatelé ze spolku Milion chvilek svolali další protest na příští úterý na Václavské náměstí.

Spolek Milion chvilek požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Obává se zásahů do justice v době, kdy policie podala návrh na obžalobu Babiše v kauze Čapí hnízdo. Podle premiéra jsou demonstrace divadlo načasované před evropské volby. 

Na Staroměstském náměstí měli lidé transparenty s nápisy „Nezávislá justice“, „Koho ještě odvoláš“ a „Nás neodvoláš“. Fotografie Babiše a Benešové na transparentech doprovázely nápisy „Prime minister or crime mister?“ (Premiér nebo mistr zločinu?) a „Minister of justice hides my crimes in practice“ (Ministryně spravedlnosti zakrývá mé zločiny). Protestující skandovali „Demisi“, „Hanba“ a pískali.

Promluvil před nimi hudební publicista Jiří Černý, místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer (ODS), lidovecký senátor Petr Šilar a senátor Václav Láska. Senátor a rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN) varoval před autoritářstvím v politice. „Všechny demontáže demokracie začínají nenápadnou erozí justice,“ řekl protestujícím bývalý premiér a někdejší předseda Senátu Petr Pithart. Jako příklady uvedl Rumunsko, Maďarsko a Polsko. Heslem protestu by podle něj mělo být „Nám to vadí“.

Na pódiu vystoupil také bývalý úředník Regionálního operačního programu Severozápad Leo Steiner, který v minulosti upozornil na machinace s dotacemi v tomto programu. Benešová šest let zametala pod koberec kauzu privatizace Mostecké uhelné, řekl. Demonstraci zakončilo obrazové propojení na protest do Brna a zpěv státní hymny.

Tisíce lidí i v Brně

Dominikánské náměstí v Brně v pondělí také zaplnili demonstrující za nezávislost justice. Požadovali odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), anebo přímo demisi celé vlády. Měli také transparenty namířené proti prezidentovi Miloši Zemanovi a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Káže řepku, pije dotace,“ stálo na jednom z transparentů.

Demonstranti se setkali u sochy Jošta na Moravském náměstí, odkud krátce po 18:00 vyrazil pochod přes Rašínovu třídu a náměstí Svobody. Z Moravského náměstí odešlo podle odhadu ČTK 1500 až 2000 lidí, dav se ale postupně početně rozrostl.

Na Dominikánském náměstí je opticky o něco více lidí než před týdnem. Zaplnili prostor od Nové radnice až k vozovce v dolní části náměstí. Minulé pondělí byly na náměstí podle odhadu ČTK 3000 až 4000 lidí.

„Je to kampaň,“ říká Babiš

Babiš v pondělí na tiskové konferenci po jednání vlády poukázal na to, že při minulém protestu před lidmi vystupovali zástupci sněmovních stran. „Já už to neberu jako nějakou občanskou záležitost, je to normální kampaň do Evropského parlamentu těchto stran,“ řekl premiér.

Podporovatelé protestu tvrdí, že Benešová dva roky zpochybňuje Babišovo obvinění z podvodu při získání dotace na konferenční a rekreační areál Čapí hnízdo. Jmenování Benešové po policejním návrhu na podání obžaloby v této kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Chtějí mimo jiné ujištění, že vláda neodvolá Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Kritizují také to, že ministryně uvažuje o zúžení justiční soustavy z nynějších čtyř na tři stupně. Benešová uvedla, že chce pro zúžení připravit podklady, rozhodovat o něm ale nebude. Při čtvrtečních interpelacích řekla, že verdikt by byl až na novém ministrovi v dalším volebním období.

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Premiéra tehdy vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 341 000 lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Nejsme slepí.“ Tisíce lidí opět demonstrovaly proti Babišovi a Benešové

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články