„Nejsme slepí.“ Tisíce lidí opět demonstrovaly proti Babišovi a Benešové

Demonstrace proti Benešové

„Nejsme slepí.“ Tisíce lidí opět demonstrovaly proti Babišovi a BenešovéAKTUALIZUJEME
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan promlouvající k demonstrantům Foto:

Foto: Jan Hrdlička

10
Domov

tk Echo24

Po týdnu opět tisíce lidí v pondělí v centru Prahy protestovaly proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Zaplnili většinu Staroměstského náměstí, podle organizátorů ze spolku Milion chvilek jich přišlo přes 20 000, tedy víc než před týdnem. Spolek požaduje demisi Benešové a jmenování nezávislého ministra. Žádá také záruky, že nenastanou změny na vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství až do doby, než se Babiš očistí před soudem v kauze Čapího hnízda. Před lidmi vystoupili i politici.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

19:48 „Za ústavu budeme i krvácet,“ prohlásil Rakušan

„Sice máme 6 poslanců, ale máme 19 senátorů a já vám slibuji, že ústavu a ústavnost v České republice ohýbat nenecháme a budeme za ni i krvácet,“ řekl na demonstraci nedávno zvolený předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

19:42 „Děkuji vám,“ ocenil účast Pospíšil

„Patnáct let usiluji o nezávislou českou justici a nikdy jsem netušil, že toto téma, které je tak důležité, zvedne občany do ulic a přijdete takto demonstrovat,“ řekl na úvod svého projevu předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poděkoval přítomným protestujícím za účast.

19:38 Čižinský vyzval k volbě „jakékoliv demokratické strany“

Poslanec zvolený za KDU-ČSL a starosta Prahy 7 Jan Čižinský na demonstraci vyzval demonstranty, aby v nadcházejících volbách přestali vládnout „marketingoví poradci“. „Začněme u evropských voleb jakékoliv demokratické strany,“ řekl davu Čižinský.

19:35 Staněk by měl podle Dolínka skončit

 „Myslím, že Tonda Staněk musí odejít z pozice ministra kultury,“ prohlásil před protestujícím davem Dolínek. V průběhu svého projevu se setkal i s nesouhlasnými reakcemi, které musel uklidnit organizátor akce Mikuláš Minář.

Myslím si, že Tonda Staněk musí odejít z pozice ministra kultury,

Petr Dolínek se v průběhu svého projevu setkal i s nesouhlasnými reakcemi, které musel uklidnit organizátor akce Mikuláš Minář. 

19:31 Nebudeme ve vládě za každou cenu, prohlásil poslanec vládní ČSSD

Na demonstraci vystoupil i poslanec z vládní strany ČSSD Petr Dolínek. „Je sice pravda, že jsme ve vládě s Andrejem Babišem, ale nebudeme ve vládě za každou cenu. Nejsme slepí,“ prohlásil na demonstraci Dolínek.

19:26 Na demonstraci promluvil i Pirát Michálek

„To, co předvádí Andrej Babiš, je parodie na boj proti korupci,“ řekl na demonstraci místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

19:25 „Babiš se bojí výsledků voleb,“ zakončil Kupka

Kupka svůj projev zakončil tím, aby lidé přišli k volbám. „Přijďte k volbám, protože na výsledky voleb Andrej Babiš slyší.“

19:23 Babiš nám ukradl slogan, řekl místopředseda ODS Kupka

Na demonstraci promluvil místopředseda ODS Martin Kupka. Ten si postěžoval na červené čepice Andreje Babiše s tím, že návrh čepic ukradl od amerického prezidenta Donalda Trumpa a slogan „Silné Česko“ právě od ODS. Po Kupkově projevu začali protestující skandovat „Je to zloděj“. 

18:40 „Nejsme slepí“, „máme toho dost“, zní na demonstraci

Protestující na Staroměstském náměstí skandují hesla jako „nejsme slepí“, „máme toho dost“ či „demisi“. Z davu se ozývá také pokřik „je to pravda je to tak, vládne nám tu estébák.“

18:20 Na demonstraci vystoupí i opozice

Na Staroměstském náměstí na demonstraci v minulém týdnu politici nevystoupili. Organizátoři se totiž rozhodli nechat prostor pouze odborníkům na téma justice. Na nynější demonstraci by však již měli vystoupit členové hned několika opozičních parlamentních stran.

18:10 Nezávislý ministr a žádné změny na státních zastupitelstvech

Organizátoři demonstrace mezi své požadavky zahrnuli například to, aby byl do čela resortu spravedlnosti nezávislý ministr. Marie Benešová totiž tuto podmínku podle nich nesplňuje. Žádají také, aby nedocházelo ke změnám na Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství. Přinejmenším do doby, než se vyřeší soud s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v kauze Čapí hnízdo.

18:00 Další demonstrace proti Benešové

V Praze, Brně a Ostravě se v pondělí konají další protesty proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Akce svolává iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která již v minulém týdnu organizovala demonstrace a protestní pochody v mnoha českých městech proti jmenování Benešové. Jen na Staroměstském náměstí podle organizátorů přišlo vyjádřit nesouhlas až 15 tisíc lidí.

Lidé na Staroměstském náměstí zvonili klíči, pískali na píšťalky a chvílemi skandovali „Nejsme slepí“ nebo „Je to pravda, je to tak, vládne nám tu estébák“. Na transparentech měli nápisy „Babiš sobě, národ v hrobě“, „A dost!“, „Babiš patří za mříž“ nebo „Bureši! Spravedlnost nezlomíš!“ s odkazem na krycí jméno, které měl Babiš podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) jako agent Státní bezpečnosti (StB).

Řada transparentů a letáků vyzývala premiéra k demisi. Stejně jako minulý týden se objevil nápis „Benešová Marie, mé zločiny zakryje.“ Jeden z transparentů vyzývá k účasti v evropských volbách s cílem porazit v nich hnutí ANO. Mezi účastníky protestů jsou rodiny s dětmi, studenti i senioři.

Mezi účastníky protestů byli studenti, rodiny s dětmi i senioři. Po týdnu opět přišel i bývalý premiér z ČSSD Bohuslav Sobotka, který měl ve vládě s Babišem ostré spory. Podle zpravodajky ČTK se tentokrát sešlo víc lidí než před týdnem. Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář účast odhadl o polovinu vyšší než minulé pondělí, kdy se podle jeho odhadu zúčastnilo 15 000 lidí. Před týdnem pršelo, ale tentokrát lidé nezmokli.

Mluvčí protikorupčního uskupení Rekonstrukce státu Tereza Krištofová protestujícím představila sedm pojistek pro nezávislejší justici, které by politici měli zahrnout do zákonů. Jsou mezi nimi transparentní výběrová řízení na místa žalobců a soudců nebo odstranění možnosti, aby vláda mohla odvolat Nejvyššího státního zástupce. Ze zákonů by podle uskupení měla zmizet místa, která ministryni spravedlnosti umožňují vyvíjet nátlak na justici.

Před protestujícím davem postupně vystoupili zástupci opozičních parlamentních stran. S projevy tak vystoupili místopředseda ODS Martin Kupka, šéf pirátských poslanců Jakub Michálek, starosta Prahy 7 a poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský, předseda TOP 09 a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a nedávno zvolený nový předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

Z politiků vedle zástupců parlamentní opozice před lidmi promluvil i poslanec vládní ČSSD a bývalý náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, na kterého lidé pískali. Někteří politici se přihlásili k sedmi pojistkám Rekonstrukce státu nebo vyzývali k účasti v evropských volbách, aby je nevyhrálo hnutí ANO.

Další protest za týden, poté přesun na Václavské náměstí

Pokud nebudou požadavky naplněny, chce uskupení za týden uspořádat na Staroměstském náměstí další protest. Za dva týdny plánuje demonstraci přenést na Václavské náměstí.

Odpůrci Benešové tvrdí, že tato advokátka a někdejší nejvyšší státní zástupkyně už dva roky otevřeně straní Babišovi ohledně jeho trestního stíhání. Její jmenování ministryní krátce po policejním návrhu na podání obžaloby v premiérově kauze označují za možný „největší zásah do justiční moci od listopadu 1989“. Babiše policie obvinila z podvodu při získání dotace 50 milionů korun na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Premiér kauzu označuje za účelovou.

Benešová, která radí v oblasti justice prezidentu Miloši Zemanovi, uvedla po první vlně demonstrací, že si tlaky nepřipouští a že s nimi u ní demonstranti nepochodí. Babiš při jejím uvedení do úřadu zdůraznil, že justice ohrožena není – podle něj jsou to „vymyšlené věci“.

Babišův kabinet v pondělí Benešovou jmenoval šéfkou legislativní rady vlády. Jejího předchůdce ve funkci ministra Jana Kněžínka (za ANO) vrátila vláda na jeho původní pozici místopředsedy rady.

V Brně přišly až 4 tisíce lidí

Tisíce lidí v pondělí večer na Dominikánském náměstí v Brně před Novou radnicí stejně jako minulé pondělí demonstrovaly proti dosazení Marie Benešové (ANO) do funkce ministryně spravedlnosti. Podle odhadů ČTK přišly 3000 až 4000 lidí. Mezi požadavky demonstrantů a organizátorů patří demise Benešové a záruky, že premiér Andrej Babiš nebude ovlivňovat justici. Benešová se stala ministryní krátce poté, co policie navrhla obžalovat premiéra v kauze Čapí hnízdo.

Minulé pondělí se v deštivém počasí protestu proti Benešové a Babišovi na Staroměstském náměstí zúčastnilo podle spolku Milion chvilek 15 000 lidí, náměstí zaplnili zhruba ze tří čtvrtin. 

Spolek Milion chvilek vznikl předloni po sněmovních volbách. Babiše vyzval k tomu, aby plnil předvolební sliby občanům, zejména to, že bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR. Protože podle spolku své sliby nemyslel vážně, přišli jeho členové loni v únoru s kampaní Milion chvilek pro demokracii. Za sto dní chtěli získat milion podpisů od lidí, kteří si myslí, že má Babiš odstoupit z čela vlády. Petici dosud podepsalo víc než 337 000 lidí.

Před protesty proti Benešové spolek naposledy uspořádal demonstraci u příležitosti výročí upálení Jana Palacha. Loni se jeho příznivci ve větším počtu sešli třeba na Staroměstském náměstí, aby podpořili pokus opozice o vyslovení nedůvěry vládě. Kabinet tehdy hlasování přežil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Spravedlivou justici, skandoval Sobotka na protibabišovské demonstraci