Demonstrace proti Benešové

Demonstrace proti Benešové
Demonstrace na Staroměstském náměstí Foto:

Foto: Vojtěch Drbohlav

1
Onlines

Echo24

19:48 „Za ústavu budeme i krvácet,“ prohlásil Rakušan

„Sice máme 6 poslanců, ale máme 19 senátorů a já vám slibuji, že ústavu a ústavnost v České republice ohýbat nenecháme a budeme za ni i krvácet,“ řekl na demonstraci nedávno zvolený předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

19:42 „Děkuji vám,“ ocenil účast Pospíšil

„Patnáct let usiluji o nezávislou českou justici a nikdy jsem netušil, že toto téma, které je tak důležité, zvedne občany do ulic a přijdete takto demonstrovat,“ řekl na úvod svého projevu předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poděkoval přítomným protestujícím za účast.

19:38 Čižinský vyzval k volbě „jakékoliv demokratické strany“

Poslanec zvolený za KDU-ČSL a starosta Prahy 7 Jan Čižinský na demonstraci vyzval demonstranty, aby v nadcházejících volbách přestali vládnout „marketingoví poradci“. „Začněme u evropských voleb jakékoliv demokratické strany,“ řekl davu Čižinský.

19:35 Staněk by měl podle Dolínka skončit

 „Myslím, že Tonda Staněk musí odejít z pozice ministra kultury,“ prohlásil před protestujícím davem Dolínek. V průběhu svého projevu se setkal i s nesouhlasnými reakcemi, které musel uklidnit organizátor akce Mikuláš Minář.

Myslím si, že Tonda Staněk musí odejít z pozice ministra kultury,

Petr Dolínek se v průběhu svého projevu setkal i s nesouhlasnými reakcemi, které musel uklidnit organizátor akce Mikuláš Minář. 

19:31 Nebudeme ve vládě za každou cenu, prohlásil poslanec vládní ČSSD

Na demonstraci vystoupil i poslanec z vládní strany ČSSD Petr Dolínek. „Je sice pravda, že jsme ve vládě s Andrejem Babišem, ale nebudeme ve vládě za každou cenu. Nejsme slepí,“ prohlásil na demonstraci Dolínek.

19:26 Na demonstraci promluvil i Pirát Michálek

„To, co předvádí Andrej Babiš, je parodie na boj proti korupci,“ řekl na demonstraci místopředseda Pirátů Jakub Michálek.

19:25 „Babiš se bojí výsledků voleb,“ zakončil Kupka

Kupka svůj projev zakončil tím, aby lidé přišli k volbám. „Přijďte k volbám, protože na výsledky voleb Andrej Babiš slyší.“

19:23 Babiš nám ukradl slogan, řekl místopředseda ODS Kupka

Na demonstraci promluvil místopředseda ODS Martin Kupka. Ten si postěžoval na červené čepice Andreje Babiše s tím, že návrh čepic ukradl od amerického prezidenta Donalda Trumpa a slogan „Silné Česko“ právě od ODS. Po Kupkově projevu začali protestující skandovat „Je to zloděj“. 

18:40 „Nejsme slepí“, „máme toho dost“, zní na demonstraci

Protestující na Staroměstském náměstí skandují hesla jako „nejsme slepí“, „máme toho dost“ či „demisi“. Z davu se ozývá také pokřik „je to pravda je to tak, vládne nám tu estébák.“

18:20 Na demonstraci vystoupí i opozice

Na Staroměstském náměstí na demonstraci v minulém týdnu politici nevystoupili. Organizátoři se totiž rozhodli nechat prostor pouze odborníkům na téma justice. Na nynější demonstraci by však již měli vystoupit členové hned několika opozičních parlamentních stran.

18:10 Nezávislý ministr a žádné změny na státních zastupitelstvech

Organizátoři demonstrace mezi své požadavky zahrnuli například to, aby byl do čela resortu spravedlnosti nezávislý ministr. Marie Benešová totiž tuto podmínku podle nich nesplňuje. Žádají také, aby nedocházelo ke změnám na Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství. Přinejmenším do doby, než se vyřeší soud s premiérem Andrejem Babišem (ANO) v kauze Čapí hnízdo.

18:00 Další demonstrace proti Benešové

V Praze, Brně a Ostravě se v pondělí konají další protesty proti nové ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Akce svolává iniciativa Milion chvilek pro demokracii, která již v minulém týdnu organizovala demonstrace a protestní pochody v mnoha českých městech proti jmenování Benešové. Jen na Staroměstském náměstí podle organizátorů přišlo vyjádřit nesouhlas až 15 tisíc lidí.