„Ta kráva, kterou rád dojím, se jmenuje Evropa,“ zaznělo v ZDF o Babišovi. Zapojili i Gotta

V Německu o Babišovi

„Ta kráva, kterou rád dojím, se jmenuje Evropa,“ zaznělo v ZDF o Babišovi. Zapojili i GottaNOVÉ
Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců Foto:

Reprofoto: ZDF heute-show

5
Domov
Vojtěch Drbohlav
Sdílet:

I více než dva týdny po odvysílání reportáže německé televize ZDF o tom, jak někteří východoevropští političtí lídři využívají evropské dotace mimo jiné k posilování vlastních politických pozic, rezonuje toto téma dále na německé mediální scéně. Tentokrát se problémem získávání dotací pro Českou republiku zabývala hlavní satirická show ZDF Heute-show, která se vysílala v pátek večer v hlavním vysílacím čase. Jejím terčem byl mimo jiné předseda české vlády Andrej Babiš (ANO), v Německu známému zpěváku Karlu Gottovi pak vložili tvůrci pořadu do úst několik parodických písní, které uvedli jako “Dotovaný hlas z Prahy zpívá ty největší východoevropské korupční hity“.

Pasáž o východoevropských politicích, kteří čerpají dotace pro upevnění své vlastní moci, zakomponoval pořad Heute-show k tématu evropských voleb, a část satirického pořadu, v níž mluvil moderátor a známý bavič Oliver Welke o Andreji Babišovi, Viktoru Orbánovi a Liviu Dragneaovi, byla uvedena pod tématikou „korupce“. Konkrétní část o Andreji Babišovi pak měla podtitulek „hotovost pro Babiše“.

Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců
Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců Foto:

Reprofoto: ZDF heute-show

„Babiš – velice bohatý muž a velice bohatý podnikatel se svým koncernem Agrofert. A jako koníček je ještě navíc šéfem vlády,“ smál se v úvodu moderátor Oliver Welke, načež následovaly hlavní pasáže před více než 14 dny odvysílaného investigativního pořadu ZDF Zoom o východoevropských politicích a jejich získávání dotací. V té zmiňuje televize skutečnost, že za dobu, co je Andrej Babiš ve vládě, holding Agrofert, který je v jeho svěřenských fondech, téměř zdvojnásobil částku čerpaných dotací. Reportérka pořadu také dodává, že je Babiš nazývaný „českým Trumpem“.

„Určitě náhoda,“ reagoval ironicky moderátor Oliver Welke na rapidní navýšení dotací pro Agrofert během Babišova vládního angažmá. A dovolil si i slovní hříčku. „Die EU ist die Bitch von Babitsch,“ zaznělo doslova z úst moderátora.

V rýmovačkách známý satirický pořad pokračoval, jméno českého předsedy vlády totiž dramaturgům dobře pasovalo do písně německého rappera, který si říká Haftbefehl a zpívá píseň “Chabos wissen wer der Babo ist“. Předsedu hnutí ANO následně ZDF na obrazovkách vyobrazila v koláži s růžovobílou kšiltovkou a řetězy kolem krku.

Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců
Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců Foto:

Reprofoto: ZDF heute-show

„Ačkoliv je čerpání peněžních prostředků EU vázáno na konkrétní účel, právě populistické vládnutí, jako to Babišovo, zakazuje jakékoliv zásahy,“ řekl moderátor, přičemž následovala část původní reportáže, kdy Andrej Babiš reportérce vídeňské redakce ZDF Brittě Hilpertové na tiskové konferenci po jednání lídrů V4 odpověděl, že „my bychom si měli rozhodovat o tom, jak ty peníze budeme čerpat“.

Pořad se následně věnuje i premiérovi Maďarska Viktoru Orbánovi, který si z evropských dotací přímo vedle své chalupy nechal postavit velký fotbalový stadion a také vlakovou trať i s nádražím. Koleje však prakticky nikam nevedou. „Peníze měly být v Maďarsku použity úplně někde jinde. Zdravotní systém je tak nemocný. Průměrný věk dožívání Maďarů je šest let pod evropským průměrem,“ řekl dále moderátor satirické show. „Vláda jako je ta Orbánova, nebo těch dalších dvou (Dragneova a Babišova – pozn. red.), dělají patriotisticky škody na svém vlastním obyvatelstvu,“ dodal Oliver Welke.

Tím však satirická pasáž o východoevropských populistech neskončila. Miliony Němců mohly ve vysílané premiéře pořadu slyšet oblíbeného Karla Gotta, který v minulosti často vystupoval zejména v bývalé NDR. Parodované vystoupení Karla Gotta bylo nazváno “Dotovaný hlas z Prahy zpívá ty největší východoevropské korupční hity“.

„Desítky milionů dotací, ty se vyplatí, dostane je Babička,“ zpíval v parodickém videu Karel Gott. Použit byl původní videoklip z 80. let, kdy vystupoval několikanásobný český slavík v hudební hitparádě na německé televizi ZDF s písní Babička.

Zazněla ale i pomalejší písnička s textem: „Víš, kam ty dotace jdou? To je přece jedno, nikdy je neuvidíš.“ Studiem se rozlehla ale i slavná píseň Včelka Mája: „Ta kráva, kterou rád dojím, se jmenuje Evropa, hloupá, bohatá, otravná Evropa“ zpívalo se v parodické písni.

Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců
Část satirického pořadu věnovaná machinacemi s evropskými dotacemi v podání východoevropských populistických vládců Foto:

Reprofoto: ZDF heute-show

Čerpání dotací pro Agrofert

Německá ZDF, konkrétně její vídeňská redakce, se Babišovým čerpáním dotací zabývala už v dubnové reportáži. „Babiš stojí za řadou firem a EU je podporuje miliony eur,“ připomíná ZDFzoom, podle něhož se za dobu, kdy je miliardář ve vládě, téměř zdvojnásobil příjem Agrofertu z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 činil 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), v roce 2017 už 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). Velké firmy dostávaly podle pořadu stále více peněz z dotačních zdrojů, s nimiž přitom EU počítá pro menší společnosti.

„Všechno legální, také proto, že se Babiš postaral o to, aby se změnila pravidla,“ tvrdí ZDF, podle níž český premiér „vydělává peníze politikou“. S kritikou českého premiéra v reportáži vystupuje například jeho bývalý náměstek na ministerstvu financí Lukáš Wagenknecht nebo Milan Eibl z protikorupční organizace Transparency International. Společnost Agrofert, která je nyní ve svěřenském fondu, jehož jediným beneficientem je Babiš, se odmítla vyjádřit a Babiš sám na žádost o rozhovor s televizí nereagoval.

V pořadu ale mluví evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger, který loni platby z evropských fondů Agrofertu pozastavil. Lidé na podobných pozicích jako Babiš se podle něj musí vyhnout střetu zájmů.

„Nelíbí se jim, že bojuju v Evropě proti migraci,“ zaútočil Babiš už dříve na ZDF

„Reportáž ZDF nemá nic společného se seriózní novinařinou, jak tato televize, tak i další německá promigrační média o mně natáčejí totálně vymyšlené reportáže. Chápu, nelíbí se jim, že bojuju v Evropě proti migraci za české zájmy, za zájmy našich lidí, a ne za zájmy velkých zemí, jako je právě Německo nebo Francie,“ uvedl Babiš. Podle něj jde o aktivitu německých médií proti státům visegrádské čtyřky.

Podle ZDFzoom se za dobu, kdy je Babiš ve vládě, téměř zdvojnásobil příjem Agrofertu z evropských fondů. Zatímco v roce 2014 činil 42 milionů eur (1,1 miliardy korun), v roce 2017 už 82 milionů eur (2,1 miliardy korun). Velké firmy dostávaly podle pořadu stále více peněz z dotačních zdrojů, s nimiž přitom EU počítá pro menší společnosti.

Akcie svého holdingu Agrofert vložil Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů předloni v únoru do svěřenských fondů. „Z firmy jsem odešel v roce 2014 a nemám s ní nic společného,“ poznamenal premiér. „Fakta týkající se mé bývalé firmy jsou jasná: Její hlavní příjmy tvoří chemické továrny, ne dotace. Navíc odvádí státu na daních a na pojištění mnohem víc, než získává na dotacích. Agrofert investoval ze svého za posledních deset let 100 miliard korun do rozvoje firem! Naopak dostal jen tři procenta investičních dotací. Navíc schválených za předchozích vlád, ve kterých jsem nebyl. A na daních a na pojištění odvedl státu 30 miliard,“ uvedl Babiš.

Tvrzení, že vydělává na politice, považuje za „úplně směšné“. „Za prvé jsem celou firmu vložil dle zákona lex Babiš do svěřenského fondu. A celý svůj plat premiéra posílám na samoživitelky. Ze státních peněz opravdu nežiju, do politiky jsem vstoupil jako podnikatel a člověk, který už vydělal dost peněz, nikdo mě nemůže uplatit a z dotací opravdu nežiju,“ říká.

Reportáž ZDF také krátce připomíná kauzu Čapí hnízdo, když konstatuje, že „ještě jako podnikatel byl Babiš zapleten do skandálu s podvodem“. „Babiš předstíral, že hotel (Čapí hnízdo) je samostatnou malou firmou, ale ve skutečnosti patřil k jeho obrovskému firemnímu impériu Agrofert,“ říká investigativní pořad, který se v dalších minutách zabývá zneužíváním evropských fondů v Maďarsku a Rumunsku.

Údajnou machinaci s evropskými dotacemi prověřuje také evropský Úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Mimo jiné o funkcích a pravomocech tohoto úřadu byla další pasáž Heute-show zaměřující se na východoevropské populistické politiky.

Čtěte také: Vydělává politikou, referuje ZDF o Babišovi. Chtějí mě zničit kvůli migraci, oponuje premiér

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články