Piráti kradou nápady komunistům a cíleně pracují na sebedestrukci

komentář

Piráti kradou nápady komunistům a cíleně pracují na sebedestrukcikomentář 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Pražská vůdkyně komunistů Marta Semelová je i na poměry své strany paleokomunistka. Právě tato dáma s neskrývaně totalitním myšlením se velmi rozčílila, když viděla, jak si chtějí Piráti přes elektroměry Pražské energetiky prošmírovat neobsazené byty, aby je ve finále mohli zdanit. “Prázdné byty si zdaníme sami. Pražští komunisté obviňují Piráty z krádeže programu,” hlásal v úterý titulek zpravodajského serveru Novinky.cz. “Pražští komunisté v čele s ortodoxní Martou Semelovou se zlobí, že si Piráti v Praze osvojili jejich volební program. A to v souvislosti s návrhem primátora Zdeňka Hřiba na zadání analýzy na zjišťování prázdných bytů a následné možnosti jejich zdanění vyšší daní. Hřib podle Semelové pod nátlakem TOP 09 z návrhu `vycouval`,” referuje server o tom, jak komunisté obviňují Piráty z krádeže vizí. Pak už následuje přímo citát z prohlášení pražské komunistické vůdkyně Marty Semelové. „Minulý týden byl v pražské koalici ve znamení dohadů, co s prázdnými byty. Piráti šli dokonce tak daleko, že si osvojili volební program KSČM, když začali prohlašovat, že je nutné získat přehled o prázdných bytech i vlastnících, případně je zatížit vyšší daní.”

Velmi zručně vynáší v kampani před volbami do evropského parlamentu, v nichž Piráti netají ambici na vítězství, na světlo karambol, který se jim přihodil. Primátor Zdeněk Hřib je jediný Pirát ve skutečně důležité exekutivní funkci. Pro stranu je to časovaná bomba. Právě Hřib je může udělat nebo oddělat. Zatím to vypadá za druhou možnost. Sám skutečně přišel s plánem na analýzu přes elektroměry, kolik je v Praze skutečně prázdných bytů. To není žádná fake news. To je fakt. Jiná věc je, že s ním pak velmi účinně dokázal zahrát v předvolební kampani předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, ze všech sil usilující o své znovuzvolení do Evropského parlamentu.

Piráti pod tlakem pražského koaličního partnera z nápadu na šmírovací analýzu prázdných bytů vycouvali. Spíš ji asi uložili k ledu, protože vnitřně pro tento svůj nápad stále hoří. Zdeněk Hřib v mezičase poskytl pozoruhodný rozhovor právě serveru Novinky.cz, kde nápad na šmírování dál obhajuje. Jen tvrdí, že si o doplatek za prázdné byty neřekne jejich majitelům, ale ministerstvu financí.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš si zjevně uvědomil ničivou sílu Hřibových veletočů a tak se po týdnech mlčení poprvé do tématu sám vložil. A šel na to po babišovsku. Hřibův nápad na zdanění prázdných bytů označil v rozhovoru pro Babišovu MF DNES za “pseudokauzu”. Termín si přesně půjčil ze slovníků šéfa ANO Andreje Babiše, který pravidelně za pseudokazy označuje všechno od svého stíhání za dotační podvod na Čapím hnízdě po domovní prohlídku v bytě svého pobočníka Jaroslava Faltýnka kvůli podezření z korupce kolem mýta. “Nikdy jsme danit nechtěli, je to fáma,” říká Ivan Bartoš v Babišově deníku. Za krádež autorských práv by Piráty vedle Semelové mohl obvinit i Babiš. Pseudokauza, to je přece čistý krystalický babišismus.

Rozruch z pirátských choutek na zásahy do soukromí a útoku na soukromý majetek ještě ani neutichl a Piráti už sebedestruktivně stačili rozjet další téma, které musí jejich voliče, o něž se přetahují s ODS, dost iritovat.

Dosud si velmi dobře uvědomovali, kdo je volí. Teď na to zase zapomněli a podle všeho se vydali ke svým ideovým kořenům. Poslanec Mikuláš Ferjenčík, jeden ze tří celostátně nejviditelnějších Pirátů, se ostře pustil do spojeneckých závazků Česka vůči Severoatlantické alianci. „Zvyšování výdajů na zbrojení na dvě procenta HDP je v českých podmínkách jednoduše nesmysl. Za těch 50 miliard bychom proti současnému stavu mohli zvednout platy všem učitelům o 20 tisíc korun měsíčně nebo udržet důchodový systém nad nulou do roku 2035,“ napsal si na Facebook.

Ta zmíněná dvě procenta by podle závazku NATO měla plnit každá členská země. Řada z nich to dlouho nedodržuje. Americký prezident Donald Trump to loni začal tvrdě vymáhat. Pohrozil, že Amerika by se mohla ze systému kolektivní obrany, na němž je naprosto závislá evropská bezpečnost, stáhnout, pokud to členské země nezačnou plnit své povinnosti. Kromě obchodních válek, s nimiž Trump výdaje na obranu velmi úzce propojuje, to bylo jedno z hlavních zahraničně politických témat loňského roku.

Mikuláš Ferjenčík to buď neví, nebo je mu to jedno. Okamžitě se do něj pustila nejen opozice, ale příležitost si nenechal ujít ani Andrej Babiš. Aby ne, když se mu někdo snaží přebírat jeho kmenové voliče z řad důchodců, na nichž je naprosto závislý.

Na komentáře pod svým příspěvkem na Facebooku Ferjenčík ještě přitvrdil. “Naší planetě by prospělo, kdyby se výdaje na zbrojení celosvětově snižovaly. Nemyslím si, že to je populismus.“

Tahle utopie o světě beze zbraní ve chvíli, kdy se zrovna teď geopolitická situace vyostřuje nejvíc od druhé světové války, musí realistické, pragmatické voliče Pirátů, o němž se přetahují s ODS, děsit.

Ferjenčík není ve straně žádný izolovaný exot. Expertem na zahraniční politiku je u Pirátů Mikuláš Peksa. Podle něj není závazek vůči NATO vymahatelný a navýšení rozpočtu obrany bude muset jít na vrub jiných resortů. „Kde se vezme ono zbývající procento HDP, tj. asi 50 miliard ročně? Důchodcům? Zdravotníkům? Učitelům? Zvýší se daně? Nebo schodek státního rozpočtu? Sem s tím, mě to fakt zajímá,“ ptá se Peksa.

Realista Ivan Bartoš, který moc dobře ví, kdo jeho stranu volí, musí být zoufalý. Tohle už za “pseudokazu” neprohlásí. Piráti v kampani před evropskými volbami cíleně pracují na sebedestrukci. ODS a TOP 09 mají kampaň zadarmo. Škoda, že s tím občanští demokraté neumí pracovat tak jako mistr sebepropagace Jíří Pospíšil. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

komentare
×

Podobné články