Nový očkovací plán s nejasnostmi
PŘEDSTAVENÍ NOVÉ STRATEGIE
Další verze vládní očkovací strategie byla konečně představena, zatím ale není zcela finální a do pátku na ni mají kraje reagovat připomínkami. Hejtmané dostali materiály až v úterý, nezbývá jim proto na připomínkování hodně času, na což upozorňuje liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) by zase mělo existovat úzké propojení mezi centrálním rezervačním systémem a kraji. „Nevěřím tomu, že jeden centrální registr bude schopen přidělit konkrétní termín bez znalostí toho, jak to reálně v daném místě funguje,“ dodal.
„Strategii dnes (v úterý, pozn. red.) představují na tiskovce, my to máme připomínkovat do pátku. Tak bych charakterizoval celý systém komunikace,“ uvedl Půta. Postup při vytváření očkovací strategie označil za zvláštní, s nejnovějším dokumentem k vakcinační operaci v ČR si ještě nestihl přečíst, proto ho nechce zatím komentovat. Na připomínkování vládní strategie mají kraje podle něj málo času. Za zásadní problém nadále považuje také nedostatek vakcíny. Dokud si kraje nebudou jisté, kolik dávek dostanou, tak nelze slibovat, že se bude očkovat.
„Jen u nás v kraji máme 17 tisíc lidí starších 80 let a já mám tady před sebou, že dostaneme příští měsíc 14 tisíc vakcín a ještě z toho musíme podruhé očkovat ty, které budou očkovat tento měsíc poprvé. Takže mi jich moc nezůstane pro lidi, co se budou registrovat v tom systému,“ řekl. Oceňuje ale, že stát chce vytvořit jednotný registrační systém. „Při představě, že si každý kraj vytvoří nějaký vlastní registrační systém, tak to je předem ztracené,“ dodal Půta. Rezervační systém bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní 1. února.
Na konto centrálního rezervačního systému na očkování se vyjádřil také jihočeský hejtman Martin Kuba, který v pondělí představil vlastní vakcinační strategii pro svůj kraj. „Kraje si musí umět sáhnout do toho centrální registru na základě daných kritérií, a to přímo z konkrétního vakcinačního místa. Protože tam budou nejlépe vědět, jak vychází časovost očkování, kolik lidí denně se stihne naočkovat, kolik je tam vakcín. Protože když se to bude řídit centrálně, nebude to fungovat. Nevěřím tomu, že jeden centrální registr bude schopen přidělit konkrétní termín bez znalostí toho, jak to reálně v daném místě funguje,“ uvedl Kuba.
METODICKÝ POKYN PRO OČKOVÁNÍ – PLÁN PROVEDENÍ A CENTRÁLNÍ REZERVAČNÍ SYSTÉM by newsroom on Scribd
Zopakoval, že úspěšnost projektu očkování závisí na rychlosti celé operace a také na tom, aby byl systém pro lidi přehledný a snadný. „Vše by se mělo přizpůsobit podmínkám. Nemůžeme chtít po seniorovi nad 75 let, aby se nám elektronicky hlásil do registrace. Stejně tak nemůžeme požadovat po praktických lékařích, aby prováděli registrace za své pacienty. Tím by se všechno zpomalilo,“ uvedl Kuba.
Podle něj ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že on-line přihlášení do databáze bude jednoduché. Kuba ale míní, že pro některé seniory ve vyšším věku je elektronická cesta přesto nereálná. „Budeme se proto snažit v krajích zřídit call centra, abychom těm starším lidem pomohli,“ řekl jihočeský hejtman.
„Musíme se sladit, jsou tam ještě nejasnosti“
I další kraje se pustily do příprav. Pardubický kraj musí propojit centrální rezervační systém s vlastním systémem očkování. „Ministr Blatný nám se svým týmem předložil další materiály, které musíme nyní sladit s krajskou strategií očkování a zajistit i zdánlivě nedůležité věci, jakými jsou návaznost centrálního softwaru na další databáze, aby byla zajištěna koordinace rezervací s očkovacími centry v kraji a docházelo tak k plynulému procesu očkování,“ uvedla radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN). Důležitá bude podle ní dostupnost linky 1221 sloužící pro lidi, kteří se nebudou moci hlásit přes web, například nejstarším seniorům.
Strategii blíže nastuduje také hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který ji chce do konce týdne připomínkovat. „Představený základ má logiku, ale je jasné, že každý kraj bude řešen trochu jinak,“ poznamenal. Grolich chce vznést dále dva podněty k očkování. První ohledně financování očkovacího centra na výstavišti kvůli vysokým provozním nákladům. „Postupně centrum chystáme, podle centrální strategie má být potřeba až od dubna. My chceme být připraveni dříve,“ dodal. Druhým podnětem je vznik call centra, jelikož se zprvu budou očkovat spíše starší lidé, kteří v některých případech s internetem nepracují.
Setkání hejtmanů s @ZdravkoOnline. Pan ministr odpovídal na dotazy jasně a srozumitelně. Metodické pokyny nám budou zaslány dnes. K připomínkám do pátku. pic.twitter.com/FGimPY1YwA
— Petra Pecková (@PPeckova) January 5, 2021
Naopak hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN) má zájem na tom, aby systém fungoval jednotně, nedělal ho každý kraj podle sebe a neztrácela se tak energie. Podle něj se nad strategií nyní vznáší spousta otazníků, které je třeba ještě vyjasnit. Ústecký kraj chce strategii rovněž připomínkovat. „Jsou tam určité nejasnosti. Zatím očkujeme podle plánu zdravotníky z první linie,“ řekl hejtman Jan Schiller (ANO).
Většina zbylých krajů nicméně souhlasí s centrálním řízením rezervačního systému. Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) považuje za nejdůležitější, aby byl celý systém jednotný. Odpovědi ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) během videokonference s vedením krajů zhodnotila jako jasné a srozumitelné.