Zločinní uprchlíci. Rakouský ministr nemá moc pochopení pro posílení jejich postavení

Zločinní uprchlíci. Rakouský ministr nemá moc pochopení pro posílení jejich postaveníNOVÉ
Svět

migranti a kriminalita

Echo24

Rakouský ministr vnitra Herbert Kickl dnes vyjádřil údiv nad úterním verdiktem Soudního dvora EU, podle něhož ani pachatelé trestných činů mezi uprchlíky nemohou být z Evropské unie vyhoštěni. Kickl na zasedání unijní rady v Lucemburku řekl, že dopady rozhodnutí soudu důkladně prostuduje, ale že nevidí žádný důvod ke změně svého kurzu, uvedla agentura APA.

Podle Kickla, který je ministrem za protiimigrační Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ), se nabízí otázka, kdo je tady vlastně chráněn - zda obyvatelstvo, nebo pachatelé trestných činů. "Nejsem si jist, jestli si Soudní dvůr EU správně nastavil mušku," řekl Kickl.

Rozhodnutí, že pachatelé závažných trestných činů nadále požívají ochranný status, a tím i sociální dávky, "je velmi vzdálené tomu, co očekávají lidé," poznamenal rakouský politik.

Na Soudní dvůr EU se obrátily soudy z České republiky a Belgie s otázkou, zda vyhoštění neodporuje příslušným mezinárodním úmluvám. Soud v úterý konstatoval, že uprchlíci, kterým v domovské zemi hrozí pronásledování, nemohou být z Evropské unie vyhoštěni ani za předpokladu, že v unii spáchali závažný trestný čin. V odůvodnění soud uvedl, že odepření či odejmutí práva na azyl nemá vliv na nárok na ochranu poskytovanou na základě Ženevské konvence či Listiny základních práv EU.

Čtěte také: Komunistu Ondráčka vítali na Donbasu separatisté hymnou. „Dělá ostudu ČR,“ říká Petříček

Potravinová soběstačnost? Na třetině půdy pěstujeme řepku a suroviny pro export

Související články