1 PŘÍRODA

Opeřenec se opíjí tak, až padá ze stromů. Novozélanďané zvolili holuba ochmelku ptákem roku

, NOVÉ

Témata: , , ,

Letošní hlasování o krále novozélandské ptačí říše vyhrál pták známý svými opileckými eskapádami. Novozélandský holub, nazývaný též kereru, se totiž živí ovocem. V závislosti na počasí se tak stává, že ovoce zkvasí a ptáci se tak nekontrolovatelně opijí. Někdy si dá do zobáku tak, že spadne ze stromu.

Svým bohémským přístupem k životu si tak zřejmě zástupci tohoto ptačího druhu získali srdce hlasujících Novozélanďanů. Po internetu koluje řada videí, v nichž lidé zachytávají opilé kereru na svých zahradách či v korunách stromů. „Mají pověst takových tlustších, nemotorných kašpárků,“ řekla pro BBC Megan Hubscherová z organizace Forest & Bird, která anketu pořádá. „Existuje řada videí zachycujících kereru, jak se opíjejí a klopýtají komicky kolem dokola,“ dodala Hubscherová.

 Zatímco v celkovém měřítku je populace těchto holubů označovaná za stabilní, v několika oblastech hrozí jeho lokální vyhynutí. „Osud mnoha lesů je spojený s osudem ptáků kereru, protože jde o jediného přirozeného ptáka dost velkého na to, aby dokázal pozřít a rozptýlit velké druhy ovoce,“ uvádí na svém webu organizace.

Smyslem hlasování o ptáka roku je zvýšit povědomí o unikátních druzích novozélandských ptáků, jejich životním prostředí či nebezpečích, kterým čelí. „Je tragické, že polovina těchto ptačích druhů je ohrožena vyhynutím, takže potřebují všechno uznání, které mohou dostat,“ dodává organizace na webu.


Čtěte dále: Manifest za svobodu katalánským politikům. V Barceloně se sešly tisíce lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.