1 Protesty v Barceloně

Manifest za svobodu katalánským politikům. V Barceloně se sešly tisíce lidí

NOVÉ

Témata: , , ,

Tisíce lidí se sešly v centru Barcelony i na dalších místech Katalánska na manifestacích za osvobození zadržovaných katalánských separatistických politiků. Informoval o tom deník La Vanguardia. Asi tisícovka lidí dorazila i před věznici Lledoners, kde jsou ve vazbě Jordi Sánchez a Jordi Cuixart. Ti byli zatčeni jako první z katalánských politiků a aktivistů přesně před rokem. Oba jsou, stejně jako bývalé katalánské vedení, obviněni ze vzpoury.

Hlavní část úterních manifestací se sešla v centru Barcelony, jiné jsou kromě Lledoners u dvou věznic, kde jsou ve vazbě další katalánští politici a političky; celkem jich je ve vazbě devět.

Lidé dorazili na manifestace s katalánskými vlajkami a transparenty s nápisy „Svobodu pro politické vězně“ či „Chceme vás doma“. Volali také hesla jako „Ani krok zpátky“ s odkazem na snahu současné katalánské vlády uspořádat další referendum, tentokrát se souhlasem Madridu. Nová španělská vláda, která je v úřadu od června, ale slíbila jen dialog o širší autonomii.

K propuštění dvou katalánských aktivistů vyzvala od jejich zatčení loni v říjnu už několikrát i organizace Amnesty International (AI), která jejich vazbu označila za omezování práva na svobodu projevu a svobodu shromažďování. Sánchez a Cuixart byli totiž posláni do vazby kvůli tomu, že loni 20. září svolali demonstraci před katalánské ministerstvo hospodářství, kde španělská policie zabavovala dokumenty a zatkla několik úředníků kvůli chystanému referendu o nezávislosti Katalánska.

Obvinění ze vzpoury

Podle AI mohou být Sánchez a Cuixart maximálně obviněni z narušení veřejného pořádku, protože demonstranti tehdy bránili španělským úředníkům opustit budovu a poničili několik aut. Podle některých zdrojů ale právě Sánchez a Cuixart vyzývali demonstranty ke klidu.

Sánchez a Cuixart byli později obviněni ze vzpoury, pro což podle AI není odůvodnění. Podobně se v úterý v rozhovoru s katalánským rozhlasem RAC1 vyjádřil i španělský soudce Pascual Sala, který byl v 90. letech předsedou španělského nejvyššího soudu a od roku 2011 do roku 2013 předsedal španělskému ústavnímu soudu. Ani Sala nevidí důvody, proč by měli být Sánchez a Cuixart, ale i ostatní uvěznění katalánští politici, souzeni pro vzpouru. Za tu hrozí až 25 let, nebyla-li ozbrojená.

Soud s bývalým katalánským vedením by měl začít v prosinci nebo v lednu, uvedl deník La Vanguardia. Bývalí ministři katalánské vlády a členové bývalého vedení katalánského parlamentu byli obviněni poté, co je bývalá španělská vláda se souhlasem horní komory parlamentu loni koncem října sesadila a dočasně převzala přímou správu Katalánska. Správa skončila letos v červnu.

Obviněni jsou všichni kvůli referendu o nezávislosti, které bývalá katalánská vláda uspořádala 1. října, ač španělská justice předem označila plebiscit za neústavní a varovala, že se jeho organizátoři vystavují trestnímu stíhání.

Čtěte také: Mezinárodní skandál: Francouzští policisté vysadili migranty v Itálii. Je to urážka, zuří Salvini

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.