Maďarští opoziční poslanci po protestech přenocovali v televizi

Protesty v Maďarsku

Maďarští opoziční poslanci po protestech přenocovali v televiziAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Po skončení nedělních protivládních protestů v Budapešti se část demonstrantů shromáždila před budovou státní televize. Třináct opozičních poslanců poté využilo svého práva ke vstupu do budovy, kde chtěli v živém vysílání přečíst petici s požadavky protestujících. Informovala o tom agentura MTI. Poslanci v budově strávili noc, bezpečnostní ostraha jim ale neumožnila vstoupit do vysílání. Dva z nich ochranka nad ránem silou přinutila budovu opustit. Další zákonodárci však do budovy pronikly v pondělí, píší maďarská média.

Do budovy podle maďarských médií pronikají další zákonodárci, nyní se jich tam nachází patnáct. Opozice pak svolává na večer novou demonstraci, tentokrát za nezávislá veřejnoprávní média.

V Budapešti v neděli protestovalo asi 10.000 lidí proti novele zákoníku práce, přezdívané „otrocký zákon“, která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance. Demonstrace se konaly i v dalších pěti maďarských městech. Šlo o čtvrtý a zatím nejsilnější protest během pěti dnů od schválení novely zákona minulou středu.

Organizátoři protestů ale chtěli vyjádřit nesouhlas i s aktuální reformou soudního systému, podpořit nezávislost médií a připojení Maďarska k úřadu evropského veřejného žalobce. Tyto požadavky se podle zpravodajského portálu 24.hu opoziční poslanci neúspěšně pokusili veřejnosti přednést ve vysílání veřejnoprávní televize.

Podle maďarských komentátorů lze nejnovější události vnímat jako znovuzrození maďarské opozice, která vystupuje v dříve nevídané shodě. Na protestech se podílejí jak liberální strany, tak dříve vládní socialisté (MSZP) a pravicová strana Jobbik.

Novela zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Podle průzkumu agentury Republikon Intézet jí odmítá 83 procent Maďarů.

Maďarský parlament minulý týden odhlasoval rovněž kontroverzní zákon, který dává ministru spravedlnosti pravomoc jmenovat předsedy správních soudů a dohlížet na jejich rozpočet. To podle kritiků narušuje dělbu moci a podkopává principy právního státu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Protesty v Budapešti proti „otrockému zákonu“ pokračují, v pátek bez násilí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články