2 Protesty v Maďarsku

Protesty v Budapešti proti „otrockému zákonu“ pokračují, v pátek bez násilí

NOVÉ

Témata: , , ,

Již třetím dnem v řadě pokračují v Maďarsku protivládní demonstrace podnícené nesouhlasem s novelou zákoníku práce, přezdívanou „otrocký zákon“, která zvyšuje limit na počet přesčasů pro zaměstnance. Před protestujícími řečnili podle agentury MTI představitelé prakticky všech opozičních stran. Oproti předešlým dnům má demonstrace podle maďarských médií klidnější průběh. Organizátoři chtějí v protestech pokračovat i o víkendu.

Vedle Budapešti se podle listu Népszava konal protest i v jihomaďarské Pécsi, zúčastnily se ho stovky lidí. Počet účastníků budapešťské demonstrace, která opět přerostla v pochod historickým centrem města, podle médií překročil dvě tisícovky. Protestující i policisté se tentokrát vyvarovali násilí.

Varovný byl přitom vývoj čtvrtečního protestu, při němž policie více než desetkrát použila slzný plyn a protestující vrhali předměty. Mezi zadrženými byla i Anna Donáthová, místopředsedkyně opoziční strany Momentum. V pátek nad ránem byla propuštěna a odpoledne promluvila na shromáždění.

Novela zákoníku práce umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Protestovaly proti ní odbory a ve vzácné shodě i celá parlamentní opozice. Podle průzkumu agentury Republikon Intézet jí odmítá 83 procent Maďarů.

Deník Népszava na svém portálu napsal, že do centra metropole se vydalo pět až šest tisíc Maďarů, které změna zákoníku práce popudila. Davy demonstrantů podle listu při svém pochodu zcela zablokovaly Markétin a Řetězový most.

Webová televize ATV Online vysílala přímý přenos ze zaplněného Kossuthova náměstí. Na záběrech bylo vidět, že budovu zákonodárného sboru od zástupu, z něhož zněl pískot a provolávání protestních hesel, izoloval silný policejní kordon. Televize odhadla, že tam demonstrovalo přes čtyři tisíce lidí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.