Stát bude v reálném čase vědět, kde a s kým jste. Návrh vyvolává odpor už i v koalici
REGISTR TURISTŮ
Vznik nového registru, který má schraňovat data o ubytovaných v Česku, začíná budit odpor už i v koaličních stranách. Poslanci všech vládních stran opět přišli s návrhem, který má výrazně omezit rozsah sbíraných dat. Není však příliš jisté, jakou podporu toto snížení dopadu na soukromí má. Návrh totiž už předtím stihl odmítnout poslanecký výbor pro veřejnou správu. Podle kritiků představuje nynější zamýšlená verze registru zcela neopodstatněný zásah do soukromí a riziko kvůli centrálnímu sběru osobních, citlivých dat. Návrh v týdnu zamířil k finálnímu hlasování ve sněmovně.
Návrh pětice koaličních poslanců v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS) počítá s tím, že by se okruh nahlašovaných údajů o hostech zúžil. Hoteliéři a další ubytovatelé by nemuseli hlásit například jména nebo data narození svých hostů. Nově by mohlo stačit zapsat jejich rok narození a místo trvalého pobytu. „Stát nemá sledovat kdo, kde, s kým, jak dlouho a v jakém zařízení se ubytoval, do toho státu opravdu nic není,“ prohlásil Munzar. Chce také prodloužit lhůtu pro nahlašování údajů z navrhovaných 24 hodin na 72 hodin. Poslankyně STAN Milada Voborská navrhuje, aby přístup do registru ubytovacích zařízení měli i hasiči v případě zásahu. Rozšíření přístupu do registru chtějí i poslanci hnutí ANO.
- jméno, popřípadě jména, a příjmení
- datum narození
- adresu místa trvalého pobytu v České republice nebo, pokud jej ubytovaná osoba nemá, jiného obdobného pobytu v zahraničí
- státní občanství
- číslo a druh dokladu předloženého ubytovanou osobou ubytovateli, jímž ubytovaná osoba prokázala svoji totožnost, včetně čísla víza, je-li v cestovním dokladu vyznačeno
- den počátku ubytování u ubytovatele v ubytovacím zařízení
- den předpokládaného konce ubytování u ubytovatele v ubytovacím zařízení
Sněmovní výbor pro veřejnou správu doporučil už dříve vypustit z vládní předlohy právo obcí regulovat krátkodobé ubytování v bytech. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) s tím ve výboru souhlasil. Naproti tomu skupina zastánců této regulace kvůli zachování tohoto práva v pondělí demonstrovala na pražském Malostranském náměstí. Pirátští poslanci navrhují, aby obce mohly regulovat krátkodobé ubytování v bytech prostřednictvím kolaudačního rozhodnutí. Mohly by stanovit, že v bytových domech by se mohly využívat prostory k ubytování jen na základě kolaudačního rozhodnutí.
Poslanci ANO Robert Králíček a Patrik Nacher navrhují, aby přístup do databáze ubytovatelů měly i stavební úřady pro výkon svých pravomocí. Má jít hlavně o kontrolu toho, jak vlastníci dodržují podmínky kolaudace staveb. Navrhují také, aby do tohoto registru měly přístup i krajské a obecní úřady, magistráty a úřady městských částí. Mělo by to posílit dohled samospráv nad poskytováním ubytovacích služeb.
V čem je podle kritiků problém? Systém eTurista má zavést centrální sběr osobních dat lidí, kteří se krátkodobě ubytují na dovolené v Česku, přístup k němu má mít řada institucí od cizinecké policie po živnostenský či finančně analytický úřad. Resort argumentuje tím, že jde především o snížení administrativy podnikatelům a přístup k datům má být podle jednotlivých institucí omezen jen na data, která každá jednotlivá instituce potřebuje. Přístup k datům mají mimo jiné získat i tajné služby, jak dříve zjistil server iRozhlas.
Problematičnost předlohy shrnula porota anticen Velkého bratra, která se rozhodla ministerstvo za eTuristu ocenit. „Nová centralizovaná databáze ubytovaných bude představovat unikátní zdroj informací o tom, kdo, kde, kdy a s kým byl ubytován. A to až několik let zpětně. Oproti tvrzení ministerstva se fakticky rozšiřuje počet případů, kdy je třeba údaje předávat,” shodla se porota.
Upozornila přitom na to, že samotný vznik databáze s centrálně dostupnými osobními údaji vytváří sám o sobě riziko jejího nadměrného vytěžování. „Dalším problémem je fakt, že povinnost je rozšiřována i na ubytovatele, kteří dosud povinnost hosty evidovat neměli. Typicky se jedná o ubytovací zařízení v místech bez zavedeného místního poplatku, pokud není ubytovaný cizinec. Takový ubytovaný dosud nikde nemusel být hlášen, záleželo na ubytovateli, jestli vůbec bude požadovat jeho identifikaci,“ uvedla porota.
Dodala, že záznam o ubytovaném, který dosud zákon nevyžadoval, se bude navíc v registru uchovávat minimálně po dobu 18 měsíců. „V některých dalších případech budou data uchovávána ale i šest let. Dosud platilo, že i v případě, že zde byla povinnost evidovat ubytované pro účely odvádění místního poplatku, nebyla zde povinnost nikam hlásit jejich osobní údaje, ale pouze celkové údaje nutné pro odvod místních poplatků, tedy počet osob, za něž se platí. To se má změnit,“ shrnula porota.