2 EROTICKÉ PRÁDLO V MUSLIMSKÉ ZEMI

Islám trochu jinak. Dcera čečenského vladaře otevřela butik s erotickým prádlem

NOVÉ

Témata: ,

Dcera Ramzana Kadyrova, který vládne tvrdou rukou autonomnímu Čečensku, si otevřela obchod s erotickým dámským prádlem a intimními doplňky. Počin Aišat Kadyrovové, o kterém informovala ruská redakce BBC, vyvolal smíšené ohlasy. Někteří chválí odvahu této osmnáctileté dívky, jiní připomínají, že běžná smrtelnice se jinak musí v muslimské republice podřizovat tvrdým pravidlům.

„Sex je v Čečensku tabu a obchod si dělá reklamu jen v uzavřeném okruhu lidí,“ konstatovala sama redakce. Podobné obchody mají v nákupních centrech zahalené výklady. Kadyrov totiž prosazuje islám v konzervativním pojetí. Staví se proti sexuální osvětě a „nepřístojně“ oděným dívkám vyhrožoval peklem.

O otevření butiku Lady A v centru čečenské metropole psalo několik čečenských blogerů či blogerek. Ne všichni v Grozném jsou ale nadšeni. „Jestliže je zde takový obchod, tak to znamená, že je tady i poptávka. Ale vadí mi to kvůli propagandě, která hlásá, jak se obyčejné ženy mají chovat. Poučují nás, že čečenské ženy mají být pokorné a poslušné. Jako by jedno platilo pro Kadyrovovi a druhé pro ostatní,“ řekla BBC žena, která si nepřála, aby její pravé jméno bylo uvedeno. Většina obyvatel republiky se totiž bojí o Kadyrovovi mluvit.

Aišat Kadyrovová před rokem stanula v čele „domu muslimské módy“, ve kterém otevřela také cukrárnu – a nyní má hned vedle butik s dámským prádlem. „Je to budoár Tvých tajemství a krajkové krásy. Buď odvážnější. Zůstane to jen mezi námi,“ láká butik Lady A na sociální síti, avšak na účtu, který není širší veřejnosti přístupný. Správce nicméně povolil přístup již 19 500 lidí.

„Je to odvážný a dlouhodobý krok,“ míní imám Šamil Aljautdinov. „V moderních rodinách chybí vzájemné pochopení především proto, že manželé nedokážou najít společnou řeč v intimním životě. Proto je takový krok vhodný. V rodinách se hodně stydíme, jakoby kvůli zbožnosti, v podstatě ale kvůli hlouposti. Aišat je skvělá, že se odvážila. Není to v rozporu s vírou, pokud to povede k harmonii v intimních vztazích v rodinách,“ řekl tento muslimský duchovní z jedné z moskevských mešit.

Čtěte také: KSČM a SPD chtějí legitimizovat ruskou anexi Krymu, píše deník Izvestija

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.