1 Uznali anexi Krymu?

KSČM a SPD chtějí legitimizovat ruskou anexi Krymu, píše deník Izvestija

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Čeští komunisté a poslanci strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) jsou pro uznání Krymu jako ruské součásti a považují připojení poloostrova k Rusku za hotovou věc, která proběhla v souladu s mezinárodním právem. Napsal to dnes ruský list Izvestija blízký Kremlu. Odvolává se přitom na informace z tiskového oddělení KSČM a na slova poslance SPD Jaroslava Holíka. Ten uvedl, že jde zatím o úvahu, o které bude jeho frakce diskutovat. Také předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že jeho strana nic takového nechystá.

„Nic takového nechystáme. O tom nevím,“ uvedl Filip. „Je to jedna z možností, v současné době je to prostě jenom ve stádiu námětu. Nejdřív si to musíme probrat u nás v klubu,“ řekl poslanec Jaroslav Holík.

Poslanecký klub SPD podle ruského listu hodlá navrhnout posouzení krymské otázky na parlamentní schůzi a pozvat k tomu chce „krymskou delegaci“. Ve vládním hnutí ANO tvrdí, že v Česku stále častěji zaznívají názory o právoplatnosti opětného spojení poloostrova s Ruskem, dodávají Izvestija.

Hnutí ANO však žádné stanovisko pro deník nevydalo. „Za hnutí ANO důrazně odmítám, že bychom o tom někdy mluvili a že by u nás takový názor převládal,” uvedl pro Echo24 mluvčí hnutí Vladimír Vořechovský. Podle něj takový názor uvnitř hnutí nezastávají. „Na žádném klubu jsme tuto věc neprobírali,” dodal Vořechovský.

Návrh zařadit Krym v příštím roce na parlamentní jednání české Poslanecké sněmovny potvrdil ruskému deníku poslanec SPD Holík. „Vycházeje z osobní zkušenosti jsem připraven v českém parlamentu hájit opětné spojení poloostrova s Ruskem. Žádná okupace nebyla a většina obyvatel Krymu připojení k Ruské federaci vítá. V naší straně panuje v pohledu na krymskou otázku shoda,“ citují Izvestija Holíka.

Český poslanec ruském listu řekl, že jeho strana chce kolegy z jiných stran seznámit s reálnou situací na Krymu a získat jejich podporu. Pak hodlá návrh na uznání zákonnosti připojení Krymu k Rusku předložit k hlasování. „Chceme se navíc obrátit se společnou výzvou k nové vládě. Organizujeme návštěvu krymské delegace v Praze, kde by mohla posoudit možnosti politické, hospodářské a kulturní spolupráce,“ oznámil Holík s tím, že návštěva by se měla uskutečnit počátkem příštího roku.

V KSČM ruskému listu řekli, že krymské události, tedy ruskou anexi na jaře 2014, vyprovokoval státní převrat v Kyjevě, který financovaly Spojené státy. „Spojení s Ruskem je hotová věc, která proběhla v souladu s mezinárodním právem,“ uvedlo podle Izvestijí tiskové oddělení českých komunistů.

Stanovisko ANO přiblížil ruskému deníku poslanec Stanislav Berkovec. „Neřešená otázka statusu Krymu brání navázání vztahů západních států s Ruskem… Březnové události 2014 (obsazení Krymu ruskou armádou) nejsou jen politickou, ale i právní otázkou. V poslední době stále častěji zní názory, že proces připojení Krymu proběhl v souladu s právními normami,“ konstatoval Berkovec.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Rusy rozčílil Pražský Majdan. Krym je náš, vykřikovali

Zeman mluvil znovu kontroverzně o Krymu, anexi prý ale neobhajuje


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.