1 válečné zločiny

Chorvatsko čelí výzvě, aby zakázalo popírat ustašovské zločiny

, NOVÉ

Témata: ,

Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala, pojmenované po slavném "lovci nacistů", ve středu vyzvalo Chorvatsko, aby nedovolovalo popírání zločinů ustašovců za druhé světové války. Na svém twitterovém účtu to dnes prohlásil vedoucí centra Efraim Zuroff. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle agentury DPA tak Zuroff reagoval na informace, že se v jednom záhřebském kostele chystá křest kontroverzní knihy, která zlehčuje zločiny spáchané v chorvatském koncentračním táboře Jasenovac.

Koncentrační tábor Jasenovac ležel asi 100 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Záhřebu. Za druhé světové války byl ve správě příslušníků strany Ustaša a podle historiků v něm přišlo o život více než 80.000 lidí, a to jak Srbů, Romů a Židů, tak i chorvatských antifašistů.

Autoři nové knihy, která bude podle agentury AP oficiálně křtěna 16. ledna v jednom záhřebském kostele, tvrdí, že Jasenovac byl pouze internačním táborem pro odpůrce režimu. Vyhlazovací tábor z něj prý udělali až jugoslávští komunisté po druhé světové válce. Efraim Zuroff má za to, že podobná tvrzení jsou v rozporu s výzkumem renomovaných historiků i výpověďmi pamětníků.

"V Německu či Rakousku by tato kniha byla okamžitě zakázána," tvrdí Zuroff.

Chorvatská vláda bývá podle AP kritizována, že proti zastáncům extrémně pravicových ideologií nepostupuje dostatečně rezolutně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Češi zůstávají v nemocnici nejdéle z EU, říká unijní statistika. Lékaři však oponují

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.