1 válečné zločiny

Chorvatsko čelí výzvě, aby zakázalo popírat ustašovské zločiny

, NOVÉ

Témata: ,

Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala, pojmenované po slavném "lovci nacistů", ve středu vyzvalo Chorvatsko, aby nedovolovalo popírání zločinů ustašovců za druhé světové války. Na svém twitterovém účtu to dnes prohlásil vedoucí centra Efraim Zuroff. Ustašovci je označení chorvatských fašistů za druhé světové války. Podle agentury DPA tak Zuroff reagoval na informace, že se v jednom záhřebském kostele chystá křest kontroverzní knihy, která zlehčuje zločiny spáchané v chorvatském koncentračním táboře Jasenovac.

Koncentrační tábor Jasenovac ležel asi 100 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Záhřebu. Za druhé světové války byl ve správě příslušníků strany Ustaša a podle historiků v něm přišlo o život více než 80.000 lidí, a to jak Srbů, Romů a Židů, tak i chorvatských antifašistů.

Autoři nové knihy, která bude podle agentury AP oficiálně křtěna 16. ledna v jednom záhřebském kostele, tvrdí, že Jasenovac byl pouze internačním táborem pro odpůrce režimu. Vyhlazovací tábor z něj prý udělali až jugoslávští komunisté po druhé světové válce. Efraim Zuroff má za to, že podobná tvrzení jsou v rozporu s výzkumem renomovaných historiků i výpověďmi pamětníků.

"V Německu či Rakousku by tato kniha byla okamžitě zakázána," tvrdí Zuroff.

Chorvatská vláda bývá podle AP kritizována, že proti zastáncům extrémně pravicových ideologií nepostupuje dostatečně rezolutně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Češi zůstávají v nemocnici nejdéle z EU, říká unijní statistika. Lékaři však oponují

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.