Nátlak pokračuje. Hlasovací koalice úspěšně blokuje výroční zprávy ČT
Zprávy o činnosti a hospodaření
Hlasovací koalice komunistů, SPD a hnutí ANO nadále blokuje zařazení bodu výročních zpráv České televize na jednání ve sněmovně. Mezi zákonodárci tak už leží pět výročních zpráv o hospodaření a činnosti veřejnoprávního média, v srpnu pak dorazí i šestá. Podle opozičních poslanců jde o přímý nátlak, se kterým se shoduje i předseda Rady České televize Jan Bednář. Projednání výročních zpráv ČT totiž dává do rukou poslancům moc odvolat celou Radu ČT. Zákonodárcům stačí zprávu dvakrát po sobě neschválit.
Poslední možnost protlačit výroční zprávy o hospodaření a činnosti České televize za rok 2016 a 2017 měli poslanci v úterý při schvalování programu. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyně Stanjura navrhoval, aby zprávy zákonodárci projednali tento čtvrtek mezi interpelacemi. Během hlasování se však zdržel skoro celý klub hnutí ANO, kromě jedné poslankyně Barbory Kořanové. K hnutí Andreje Babiše se přidali i komunisté, kdy pouhých pět zástupců této strany souhlasilo s bodem a ostatní se zdrželi. Celý klub SPD pak projednání zpráv odmítl.
Místopředsedkyně volebního výboru Miroslava Němcová (ODS) se několikrát pokusila výroční zprávy protlačit na projednání. „Na organizačním výboru jsem několikrát udělala kroky k tomu, aby byly výroční zprávy zařazeny napevno. Moje návrhy nebyly výborem schváleny. Je potřeba říci, že mezi členy má koalice většinu a pohodlně vše přehlasují. Posledně jsem to zkoušela minulý týden, kdy se navrhoval pořad schůze. Opět to neprošlo. Pan předseda klubu Zbyněk Stanjura poté při schvalování programu na plénu sněmovny opět navrhoval pevné zařazení těchto bodů. Koalice to znovu zamítla,“ řekla pro Echo24 Miroslava Němcová.
Volební výbor už v minulosti doporučil poslancům všechny zprávy schválit. V různých obměnách se ale hlasování zdrželi (případně hlasovali proti) poslanci ANO, SPD a KSČM, včetně předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO), jenž se loni v září zdržel při schvalování zprávy o hospodaření za rok 2017 a předtím se zdržel, když výbor projednával zprávu o činnosti z roku 2016.
Podle Němcové se zřejmě schyluje k tomu, kdy by se mohla svolat kvůli této záležitosti i mimořádná schůze sněmovny. Podobně přistoupili komunisté k projednání zákona o církevních restitucích, když jejich novela ležela na půdě sněmovny skoro celý rok. „Rozhodla jsem se, že příště na volebním výboru požádám předsedu volebního výboru (Radim Fiala, SPD), proč projednání brzdí a proč ho nepodporuje. To je první krok, který chci udělat ve vztahu k předsedovi volebního výboru,“ řekla dále Němcová.
„Debata o mimořádné schůzi ještě neproběhla. Na klubu ODS to považujeme jako za mezní instrument. Neříkám ale, že situace k tomu nenazrává. Zatím jim chci dát ještě šanci postavit se k tomu normálním způsobem. Je totiž zjevné, že neschválení zpráv vytváří vyděračský tlak od hnutí ANO a komunistů. Musím ale říci, že Česká televize tomuto tlaku podléhá,“ řekla Miroslava Němcová.
S ní se shoduje i další z místopředsedů volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti). „Vidím to tak, že vládnoucí hnutí to využívá k nátlaku na veřejnoprávní média. Jako Piráti vždy podporujeme možnost zařazení, když se schvaluje pořad schůze. Bohužel k hnutí ANO se přidávají i ostatní strany, kterým veřejnoprávní média nevyhovují. Tím myslím SPD nebo KSČM, které dohromady mají blokační většinu. I v poslední době, kdy byly zařazeny zprávy na projednání, tak poslanci KSČM blokovali tento bod. Například pan poslanec Valenta měl dlouhý projev, který nedával moc velký smysl,“ řekl pro Echo24 Tomáš Martínek.
Martínek narážel na projednání výročních zpráv za rok 2016, ke kterému došlo na konci ledna letošního roku. „Nikdy bych si nepřál – a to mi skutečně věřte –, aby byla Česká televize jakkoli spjata s KSČM, tak jako je nyní propojena s posthavlistickými nikým nevolenými strukturami nebo například s TOP 09. I když se někdy její snaha míjí účinkem,“ řekl komunistický poslanec Jiří Valenta ve sněmovně. Podle něj je ČT neobjektivní, podjatá a provádí dehonestující kampaně.
K němu se poté přidal i Jiří Kobza a Lubomír Španěl z SPD, podle kterých činnost ČT vyžaduje zásadní a hlubokou revizi z hlediska návratu objektivity a důvěry občanů. Projednávání bodu poté skončilo bez hlasování o schválení.
Nátlak na Radu ČT
Podle předsedy Rady ČT Jana Bednáře je takto zdlouhavé schvalování výročních zpráv ojedinělé. „Nejsem nadšený z toho, že se zprávy ve sněmovně hromadí. Byl bych rád, kdyby si na to zákonodárci našli čas a aby je vzali na vědomí. Je to trochu složitá věc, protože jsou někteří poslanci, kteří by tuto situaci chtěli využít k útokům na Českou televizi. Byli jsme toho svědku už v lednu, kdy se zprávy dostaly na pořad jednání. Bod byl sice otevřen ale nebylo ukončeno hlasováním,“ řekl pro Echo24 Jan Bednář.
Dodal, že sněmovna debatou a nepřijetím zpráv vyvolává na Radu nátlak. „Nevím o tom, že by se v minulosti takto nakupilo několik výročních zpráv bez schválení. Pokud to není bezprecedentní, tak je to určitě výjimečné. Nechci dramatizovat, že by mělo dojít k odvolání rady. Ale zákon o České televizi to umožňuje a vnímáme to v Radě jako nátlak,“ řekl dále Bednář.