1 Česká televize a poslanci

ANO se nepřipojí ke kritice KSČM a SPD. Podpoří výroční zprávy České televize

, NOVÉ

Témata: , , ,

Vládní hnutí ANO se nepřipojí ke KSČM a opoziční SPD, které budou hlasovat proti schválení výročních zpráv České televize. Prostřednictvím těchto výročních zpráv mají poslanci ze zákona možnost ovlivnit veřejnoprávní televizi, respektive odvolat její radu. Na postoj ANO se dlouho čekalo. Požádám poslance za ANO, aby hlasovali pro schválení zpráv, oznámil dnes jeho předseda a premiér Andrej Babiš.

„V březnu se budou ve Sněmovně projednávat Výroční zprávy ČT. I když jsme vůči ČT často kritičtí, a řekli jsme to i jejich řediteli u nás na klubu, požádám poslance hnutí ANO, aby se nepřipojovali ke KSČM a SPD a hlasovali PRO schválení všech Výročních zpráv,“ uvedl v úterý Andrej Babiš (ANO).

Zástupci SPD a KSČM Českou televizi tvrdě kritizovali minulý týden, když sněmovna o výročních zprávách o činnosti a hospodaření za roky 2016 a 2017 jednala. Oba dva kluby avizovaly, že zprávy nepodpoří.

Na postoj hnutí ANO se tak napjatě čekalo. Pro výroční zprávy, a tedy pro dosavadní vedení ČT, budou hlasovat také všechny opoziční strany s výjimkou SPD. Hlasovat pro bude i vládní ČSSD.

Česká televize musí každý rok předkládat poslancům ke schválení dvě výroční zprávy, o hospodaření a  činnosti. V dolní komoře nyní na schválení čekají hned čtyři, za roky 2017 i 2016, ke kterým se poslanci stále ještě nedostali. A právě tyto výroční zprávy dávají poslancům možnost ovládnout Českou televizi. Umožňuje to zákon o ČT, podle kterého mohou poslanci odvolat celou Radu ČT. Ta kontroluje činnost televize a vybírá jejího ředitele. Členy rady volí právě poslanci.

Volební výbor už dříve doporučil poslancům všechny zprávy schválit. V různých obměnách se ale hlasování zdrželi (případně hlasovali proti) poslanci ANO, SPD a KSČM, včetně předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (ANO), jenž se v září zdržel při schvalování zprávy o hospodaření za rok 2017 a na jaře se zdržel, když výbor projednával zprávu o činnosti z roku 2016.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: „Frontální útok na Českou televizi od SPD a komunistů.“ Ministr Staněk se ČT zastal

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.