3 Volební průzkum

Piráti a ODS oslabili, hnutí ANO přisuzuje volební model Kantar 32 procent

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Podle lednového volebního modelu Kantar pro Českou televizi (ČT) by se v únoru do Poslanecké sněmovny dostaly všechny strany, které jsou tam zastoupeny v současnosti. Vyhrálo by hnutí ANO s 32 procenty. Naopak Piráti a ODS oproti předchozím průzkumům oslabili, mírně posílila TOP 09 nebo lidovci. 

ANO by podobně jako v předchozím listopadovém průzkumu Kantar CZ získalo 32 procent hlasů. Piráti by dostali 16,5 procenta, ODS 13,5 procenta. Obě strany by v porovnání s listopadovým výsledkem ztratily 2,5 procentního bodu.

Kolem pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny se opět pohybují TOP 09, STAN, ČSSD i KDU-ČSL. Všechny tyto strany by se do dolní komory parlamentu dostaly. Zatímco TOP 09 si oproti listopadu polepšila o 1,5 procentního bodu na 5,5 %, STAN, ČSSD i KDU-ČSL by shodně získaly rovných 5 %. 

„Zejména TOP 09 je schopna sbírat tyhlety mladé voliče jak od ODS, tak od Pirátské strany, a díky tomu se dokázala vytáhnout zpátky na tu pětiprocentní hranici,“ uvedl Ranocha.

Aktuální volební model pro ČT provedla společnost KANTAR CZ s.r.o. Sběr dat probíhal ve dnech 12. 1. až 1. 2. 2019 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti (pohlaví, věk, kraj, vzdělání, místo bydliště). Do volebního modelu vstoupilo 886 respondentů. Jedná se o respondenty, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba volebního modelu se v aktuální vlně měření pohybuje u jednotlivých stran v rozmezí +/- 1,4 až 3,1 procentního bodu.

Čtěte také: Případné vydání poslance Roznera k trestnímu stíhání sněmovna patrně odloží až na březen

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,