Případné vydání poslance Roznera k trestnímu stíhání sněmovna patrně odloží až na březen

Případné vydání poslance Roznera k trestnímu stíhání sněmovna patrně odloží až na březenNOVÉ
Miloslav Rozner (SPD) Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Rozner a romský tábor

Echo24

Sněmovna příští týden zřejmě odloží na březnovou schůzi rozhodnutí o tom, zda vydá poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání, nebo ne. Schvalovat by mohla jedinou předlohu, jež rozšiřuje finanční kontroly ve veřejné správě na dobrovolné svazky obcí, jejich příspěvkové organizace a na Správu železniční dopravní cesty. Nynější schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne. Skončí pravděpodobně o den později.

Roznera chce policie stíhat za výroky o někdejším romském táboře v Letech u Písku. Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Sněmovní mandátový a imunitní výbor zatím nedospěl k doporučení, jak by mělo plénum s policejní žádostí naložit. Sněmovna ale musí podle zákona projednat policejní žádost na první schůzi potom, co ji dostane. Poslancům tedy nezbude patrně nic jiného než debatu o ní přerušit.

Dolní komora by mohla dokončit druhé kolo debaty o vládní cizinecké novele, jež by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky. Sněmovna projednávání předlohy v souvislosti s ostrou hádkou některých poslanců minulý týden přerušila. Poslanec SPD Lubomír Volný v této souvislosti čelí za svá vyjádření podnětu k zahájení disciplinárního řízení.

V úvodním kole by mohli poslanci pokračovat v debatě o vládních změnách v elektronické evidenci tržeb. Předloha zejména rozšiřuje okruh evidovaných tržeb o obory, které měly před zásahem Ústavního soudu spadat do třetí a čtvrté fáze. Jde zejména o řemeslníky.

Na programu, který ještě může doznat úprav, jsou i některé poslanecké návrhy. Jde například o možnost zavedení provozu metra bez strojvedoucích, o jednodušší povolování stavby menších rybníků nebo o osvobození prvního úplatného převodu bytů v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se osvobození týká jen bytů v bytových domech.

Čtěte také: Výbor jednal o vydání poslance Roznera. Policie ho chce stíhat kvůli výrokům o Letech

Související články