Do Kisky se pustil i premiér Pellegrini: Tam kde mohl, vždy přilil olej do ohně

Prezidentské volby na Slovensku

Do Kisky se pustil i premiér Pellegrini: Tam kde mohl, vždy přilil olej do ohněNové
Svět

Kampaň před nadcházejícími prezidentskými volbami na Slovensku se začíná vyostřovat. Slovenský premiér Peter Pellegrini (Směr-SD) se ostře pustil do prezidenta Andreje Kisky. Pellegrini se totiž ke kandidátovi Směru a jednoho z favoritů prezidentských voleb Maroše Šefčoviče. Do toho se Kiska opřel za Ševčovičovu kritiku další kandidátky volby Zuzany Čaputové. Šefčovič se do ní pustil za její výroky ohledně případného udělení milosti Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen.

Kiska v reakci uvedl, že Šefčovič šíří fikci o nějaké budoucí prezidentské milosti a že patrně zcela přebírá manýry Směru-SD, který mu platí prezidentskou kampaň.

„S velkým znepokojením vnímám pana prezidenta Andreje Kisku a výroky, které přicházejí z Prezidentského paláce na adresu jednoho z nejúspěšnějších diplomatů, jakého máme. Šefčovič na rozdíl od pana prezidenta má život bez kauz,“ řekl novinářům Pellegrini, aniž zástupcům medií umožnil klást otázky.

Podle Pellegriniho Šefčovič ve srovnání s Kiskou vždy důstojně reprezentoval Slovensko a hájil jeho zájmy v zahraničí. „Pan prezident ani jen trochu nepomohl k tomu, aby se zmírnilo napětí ve společnosti. Tam kde mohl, vždy přilil olej do ohně, aby rozpoutal vášně,“ tvrdil Pellegrini. Kiskovi také vytkl, že na rozdíl od Šefčoviče nejednal s předními světovými politiky.

Jde patrně o dosud nejsilnější otevřenou kritiku prezidenta ze strany Pellegriniho, který měl na rozdíl od expremiéra a šéfa Směru-SD Roberta Fica pověst spíše nekonfliktního politika.

Kiska: Šefčovič šíří fikci

Šefčovič v tomto týdnu zaujal kritické stanovisko vůči Čaputové za její výroky ohledně případného udělení milosti Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen. Kiska v reakci uvedl, že Šefčovič šíří fikci o nějaké budoucí prezidentské milosti a že patrně zcela přebírá manýry Směru-SD, který mu platí prezidentskou kampaň. Kiska také odmítl, že by v budoucnu žádal o milost a místopředsedovi Evropské komise Šefčovičovi doporučil, aby více myslel na pověst úspěšného kariérního diplomata, pokud v prezidentských volbách neuspěje.

Čaputová v jedné z dřívějších debat řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoli jiného občana. Šefčovič si následně veřejně položil otázku, zda Kiskova podpora Čaputové v prezidentské kampani není součástí dohody o případné milosti Kiskovi, pokud by se Čaputová stala prezidentkou a Kiska by byl odsouzen.

V daňové kauze Kiskovy firmy byl již obviněn jeden z jednatelů společnosti. Kiska v únoru řekl, že po skončení funkčního období v prezidentském úřadu v polovině června bude v případu patrně obviněn i on sám. Vyšetřování své firmy Kiska označil za Ficovu mstu kvůli tomu, že již předem odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu.

Napjaté vztahy mezi Kiskou a Ficem

Kiska má dlouhodobě napjaté vztahy s Ficem, kterého porazil v přímé prezidentské volbě před pěti lety. Fico loni v březnu rezignoval z postu premiéra v zájmu politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stalo se tak poté, co k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb vybídl Kiska. Fica v čele vlády nahradil Pellegrini.

Poslední průzkumy veřejného mínění popularity prezidentských kandidátů z minulého týdne ukázaly značný náskok Čaputové před druhým Šefčovičem. Čaputové také pomohla podpora od jednoho z původních spolufavoritů prezidentských voleb, vědce Roberta Mistríka, který se vzdal kandidatury v její prospěch. Jak Mistrík tak Čaputová se opakovaně vymezili vůči Směru-SD.

Čaputovou kvůli jejím liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví či nedostatku zkušeností v politice už dříve kritizovali čelní představitelé Směru-SD včetně Fica.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vyhrocená kampaň. Šefčovič a Kiska si vyměňují ostré až výhružné vzkazy