Vyhrocená kampaň. Šefčovič a Kiska si vyměňují ostré až výhružné vzkazy

Kampaň na Slovensku

Vyhrocená kampaň. Šefčovič a Kiska si vyměňují ostré až výhružné vzkazyNOVÉ
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Prezidentský kandidát vládní strany Smer a místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se  po debatě kandidátů ostře vymezil proti současnému prezidentovi Andreji Kiskovi. Odpoledne Šefčovič před novináři zaujal kritické stanovisko vůči Zuzaně Čaputové, kterou Kiska podporuje, za její výroky o případném udělení milosti Kiskovi, pokud by byl nynější prezident po skončení v úřadu odsouzen v daňové kauze jeho firmy. Šlo o první otevřenou kritiku Šefčoviče vůči hlavní soupeřce. Kiska v reakci na to natočil video a pohrozil Šefčovičovi, aby „myslel víc na svou pověst úspěšného kariérního diplomata v případě neúspěchu“.

V úterý odpoledne se Šefčovič před novináři zaujal kritické stanovisko vůči Čaputové za její výroky o případném udělení milosti Kiskovi, pokud by byl nynější prezident po skončení v úřadu odsouzen v daňové kauze jeho firmy. Šlo o první otevřenou kritiku Šefčoviče vůči hlavní soupeřce. Kiska před nadcházejícími prezidentskými volbami Čaputovou podpořil a Šefčovič si položil otázku, zda nejde o politickou dohodu výměnou za případnou milost. Šefčovič zároveň odmítl, že by jako prezident udělil milost politikovi.

Čaputová v reakci označila Šefčovičův výpad za součást antikampaně, jež je projevem obavy z množství lidí, kteří se spojují proti nespravedlnosti a aroganci mocných.

Právnička, jíž podporuje Andrej Kiska v prezidentských volbách, během zmíněné debaty řekla, že by k případné žádosti o milost Kisky přistupovala jako k žádosti kteréhokoliv jiného občana. „To, že by byl (Kiska) v té době bývalým politikem, by nebylo diskvalifikující ani preferující kritérium,“ uvedla Čaputová.

Ve středu natočil video a umístil ho na svůj facebookový profil také prezident Andrej Kiska. Uvedl v něm, že „se zdá, že Šefčovič přebírá plně manýry strany, která mu platí prezidentskou kampaň.“

Andrej Kiska zároveň tvrdí, že trestně stíhán nebude, a prezidentská milost tak podle něj nebude třeba. „V posledních dnech šíří (Šefčovič) fikci nějaké budoucí prezidentské milosti pro mě nebo nějaké jiné politiky. Chci k tomu říct stručně a jasně: Nemám proč žádat o milost, nebudu žádat o milost. Ani dnes, ani zítra. Nikdy. A doporučuji panu Šefčovičovi, aby trochu víc myslel na svou budoucnost, na pověst kariérního diplomata, pokud neuspěje v prezidentských volbách,“ řekl současný prezident Slovenska.

V daňové kauze Kisky byl již obviněn jeden z jednatelů prezidentovy rodinné firmy. Kiska v únoru řekl, že po skončení funkčního období v prezidentském úřadu v polovině června bude v případu patrně obviněn i on sám.

Dlouholetého diplomata Šefčoviče podporuje v prezidentské kandidatuře Ficova strana Směr-SD, jejímž členem Šefčovič ale není. Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová se vůči Směru-SD dříve opakovaně postavila kriticky a v kampani zdůrazňuje význam spravedlnosti. Kvůli liberálním názorům ohledně možnosti adopce dětí páry stejného pohlaví a nedostatku zkušeností v politice Čaputovou už kritizovali čelní představitelé Směru-SD.

První kolo přímé volby prezidenta se uskuteční 16. března. Po dřívějším odstoupení dvou kandidátů pokračuje v kampani 13 zájemců o funkci hlavy státu. Očekává se, že nový prezident vzejde až z rozhodujícího druhého kola hlasování, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. V prezidentských volbách Slovensko neumožňuje hlasovat ze zahraničí korespondenčně, ani na svých ambasádách. Desítky tisíc Slováků, kteří žijí, pracují nebo studují v cizině a kteří budou chtít hlasovat o příštím prezidentovi, tak budou muset přijet na volby do vlasti.

V roce 2014 se kandidáti na prezidenta začali vzájemně kritizovat už před prvním kolem přímé volby. Fico tehdy například podnikateli a filantropovi Kiskovi vytýkal, že nemá dostatečné zkušenosti s politikou. Před rozhodujícím kolem voleb prezidenta pak Fico pokračoval v slovních výpadech vůči Kiskovi, kterého nařkl z údajně blízkého vztahu k scientologům a s ohledem na Kiskovy dřívější podnikatelské aktivity kromě jiného v oblasti splátkového prodeje ho nazval lichvářem.

Čtěte také: Babiš v USA jednal o prohloubení spolupráce u umělé inteligence, jde o klíčové téma rozvoje země

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články