Protržená přehrada smetla celá městečka. Přívaly vody zahubily 2209 lidí

Protržená přehrada smetla celá městečka. Přívaly vody zahubily 2209 lidíNOVÉ
Jeden z domů v Johnstown voda doslova vyrvala ze země a odnesla daleko od místa, kde původně stál. Všichni obyvatelé domu, John Schulz a jeho rodina, naštěstí přežili. Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Ron Shawley, Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Panorama

Výročí tragédie v USA

Echo24

Před 130 lety, 31. května 1889, se u amerického města Johnstown v Pensylvánii protrhla přehrada South Fork na řece Little Conemaugh. Katastrofa, která byla způsobena několikadenními silnými dešti, si vyžádala 2209 obětí a obrovské materiální škody. Ty byly vyčísleny na 17 milionů dolarů, což v cenách roku 2018 činí zhruba 474 milionů dolarů.

Kvůli obavám z výtržnictví posílily bezpečnostní složky hlídky v Johnstownu, jak ukazuje dobová ilustrace z novin Harper's Weekly
Kvůli obavám z výtržnictví posílily bezpečnostní složky hlídky v Johnstownu, jak ukazuje dobová ilustrace z novin Harper's Weekly Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Francis Schell and Thomas Hogan

Silná bouře se spustila již 28. května 1889, rozvodnila malé toky, které s sebou strhávaly stromy a sutiny. Ráno 31. května již hranice vody dosahovala k vrcholu přehrady (1838 až 1853). Snahy o vyřešení situace, prokopání další odtokové cesty nebo navýšení hráze, nebyly úspěšné. Po kolapsu hráze se vylilo 20 milionů tun vody a živel postupně smetl městečka na trase, ale i například železniční vagóny.

Fotka kostela, který přečkal povodeň v Johnstownu, se o 11 let později objevila jako součást fotografické sbírky po ničivém hurikánu v texaském Galvestonu v roce 1900
Fotka kostela, který přečkal povodeň v Johnstownu, se o 11 let později objevila jako součást fotografické sbírky po ničivém hurikánu v texaském Galvestonu v roce 1900 Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / NOAA Photo Library

Necelou hodinu pro protržení hráze dorazila velká voda do třicetitisícového Johnstownu. Masa vody unášející trosky budov a kmeny stromů dosahovala místy až 18metrové výšky. Jen v tomto městě způsobila katastrofa smrt více než 1800 lidí.

Celá Hlavní ulice v Johnstownu byla po povodni pokrytá troskami
Celá Hlavní ulice v Johnstownu byla po povodni pokrytá troskami Foto:

FOTO. Wikimedia Commons / E. Benjamin Andrews

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Stalinistou až za hrob. Vůdce NDR Honecker utekl do Moskvy a dožil v Chile

FOTOGALERIE: Upálili stovky svých zajatců. Bratrovražedný boj skončil rozdrcením radikálních husitů

Související články