Problémy zažehnány? Tvrdík zveřejnil fotografii se spolumajiteli J&T
kauza CEFC
- red,
Již téměř týden žije Česko kauzou kolem skupiny CEFC Group (Europe) a jejího místopředsedy Jaroslava Tvrdíka. Ten nyní zveřejnil fotografii, která naznačuje, že spory mezi ním a představiteli společnosti J&T Private Investments by mohly být minulostí. Fotografie ale vyvolává více otázek než odpovědí.
Na zveřejněné fotografii se Jaroslav Tvrdík objímá se spolumajitelem J&T Patrikem Tkáčem a s dalším spolumajitelem i členem dozorčí rady banky Dušanem Palcrem, který byl po převzetí společnosti CEFC Europe jmenován členem jeho představenstva. Snímek, u kterého není jasné kdy byl pořízen, Tvrdík pouze krátce tajemně okomentoval. „Nic tak nepotěší jako setkání se starými přáteli,“ napsal k fotografii Tvrdík.
Nic tak nepotesi jako setkani se starymi prateli :-)) pic.twitter.com/2DBtbwE9b3
— Jaroslav Tvrdik (@JaroslavTvrdik) May 22, 2018
Ještě v pátek se přitom Tvrdík s Tkáčem na Twitteru veřejně osočovali z lhaní. „Jardo klame. Namiesto platenia podal 40 predbežných opatrení,“ napsal tehdy Tkáč. Tvrdík na jeho příspěvek reagoval tím, že jich bylo pět.
Společnost J&T Private Investments (JTPI) kvůli nezaplacení pohledávek přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management.
CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. J&T už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.
Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu. V Česku CEFC Europe spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur (38,34 miliardy Kč).
O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.
Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.