Kdo je Jana Maláčová? Navržená ministryně studovala v zahraničí, Babišovi se zamlouvá
Další změna ve vládě
Poté, co ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál podal kvůli opsaným pasážím v jeho bakalářské práci demisi, navrhl šéf sociální demokracie a ministr vnitra dočasně pověřený vedením resortu zahraničí Jan Hamáček jako jeho nástupce Janu Maláčovou, dosavadní šéfku odboru rodinné politiky ministerstva práce. Premiér Andrej Babiš zhodnotil návrh Maláčové pozitivně. O situaci chce hovořit v sobotu v Lánech s prezidentem Zemanem.
„Před několika minutami jsem hovořil s panem premiérem a informoval jsem jej o vývoji situace s tím, že ministr práce podá demisi. Současně jsem ho informoval, že do funkce ministryně práce a sociálních věcí budu navrhovat paní Janu Maláčovou, současnou ředitelku odboru rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl Hamáček novinářům na brífinku.
„Paní Maláčová je odbornicí na tuto problematiku, je to členka sociální demokracie. Na ministerstvu práce a sociálních věcí působí, takže nebude mít problém převzít štafetu po Petru Krčálovi,“ okomentoval její působení předseda ČSSD.
Sedmatřicetiletá Maláčová působila rok jako vedoucí oddělení institucionální komunikace Evropské unie při úřadu vlády. Od ledna 2012 do dubna 2014 byla zástupkyní Kanceláře Senátu při Evropském parlamentu. Necelý rok také vedla oddělení institucionální komunikace EU Sekce pro záležitosti EU na úřadu vlády. Maláčová je rovněž členkou ČSSD a od listopadu 2014 je místopředsedkyní spolku Oranžový klub, který je spojen se sociální demokracií a prosazuje spravedlivé zastoupení žen ve veřejném životě.
V minulých letech byla Maláčová členkou správní rady Česko-německého fondu budoucnosti a podle internetového obchodního rejstříku v radě stále figuruje. Absolvovala mezinárodní zkoušky z angličtiny CAE a TOEFL. Jejím manželem je Aleš Chmelař, státní tajemník pro evropské záležitosti, taktéž člen ČSSD.
Magisterské tituly získala v oboru politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a oboru politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole. Premiér její studijní vizitku označil za „plus“, kladně hodnotil i předešlou osobní schůzku.