1 Problémy s bakalářskou prací

Další demise. Ministr Krčál rezignuje kvůli opsané bakalářské práci

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) oznámil na mimořádném briefingu demisi. Důvodem je odhalení, že jeho bakalářská práce se ze 14 procent shodovala s jinou prací. Kvůli obdobnému problému skončila minulý týden ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO). Podle premiéra Andreje Babiše byla Krčálova rezignace jediným řešením vzešlé situace.

„Na jejím vypracování jsem strávil spoustu času, ale připouštím, že v jejím obsahu mohlo dojít k pochybení,“ řekl Krčál. „Vzhledem k současné politické situaci nechci být zátěží jak pro tuto vládu, tak pro sociální demokracii,“ dodal Krčál na mimořádném briefingu s předsedou strany Janem Hamáčkem.

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že bude na post ministerstva práce a sociálních věcí navrhovat Janu Maláčovou, současnou ředitelku odboru rodinné politiky. Dosavadní šéfka odboru rodinné politiky ministerstva Maláčová získala magisterské tituly v oboru politologie na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetha ve Frankfurtu nad Mohanem a oboru politická ekonomie Evropy na Londýnské ekonomické škole.

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v květnu 2007 na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Specializovaný program v práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, napsal Seznam. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace. Podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží je v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více.

Byla to jediná možnost, míní Babiš

Podle premiéra Andreje Babiše byla Krčálova rezignace jediným řešením nastalé situace. Výběr jeho nástupce nechá podle svých slov na sociálních demokratech. U návrhu osoby Jany Maláčové označil za pozitivní její studium v zahraničí.

„Výběr nástupce nechám na ČSSD. Pokud na MPSV přijde paní Maláčová, její studium v zahraničí bude určitě ve vládě plus,“ nechal se slyšet Babiš.

Opisování je evergreen, zní z opozice

„Opisování diplomek se zdá být v poslední době takovým evergreenem,“ uvedl na Twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš. Udivila hlavně Babišova reakce, který v pondělí řekl, že je zvědav hlavně na to, zda bude reakce médií stejná jako u Malé. „Vzhledem k tomu, ze vykrádá i opoziční návrhy zákonů a prezentuje je jako své, pro něj opisování diplomek asi problém není,“ napsal Bartoš.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury zklamal hlavně premiér Andrej Babiš. „Neuvěřitelná Babišova blamáž – další ministr jeho vlády po několika dnech rezignoval pro podvody a nekompetentnost. To je ta vláda odborníků, kterou sliboval Andrej Babiš? Zklamal na celé čáře, nemá odborníky, není schopen vést Českou republiku, ani domluvit složení vlády,“ uvedl Okamura na Twitteru.

Na Krčálovo oznámení rezignace reagoval i prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Nejjednodušší by bylo absolventy VŠ do vlády vůbec nepouštět. Na plnění příkazů Andreje Babiše stejně žádné vzdělání potřeba není a ušetřili bychom si blamáž s opisováním,“ uvedl na Twitteru.

„Ryba smrdí od hlavy“

„Je to výraz toho, že ryba smrdí od hlavy,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Je vcelku jedno, kdo v tom dream teamu premiéra Babiše, který je obviněn z trestného činu, je. Je to vláda, která má podporu komunistů, nikoli KDU-ČSL, takže je to jejich problém,“ řekl. Další lidovec Tomáš Zdechovský na Twitteru ironicky pogratuloval premiéru Babišovi.

Malá minulý týden v pondělí skončila v čele ministerstva spravedlnosti po 13 dnech ve funkci, ještě před hlasováním Sněmovny o důvěře pro druhou Babišovu vládu. Výzvám k odstoupení z funkce Malá čelila poté, co se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě a Mendelově univerzitě v Brně. Malá odmítla, že by úmyslně opisovala. Připustila, že mohla chybovat při používání citací. Celou věc označila za mediální kampaň.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Malá s Krčálem nejsou jediní. Podivné diplomky měli i Gross, Benda či Chovanec

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.