Historika jsme kvůli Babišovi nevyhodili, brání se ÚSTR

spor historika s ústr

Historika jsme kvůli Babišovi nevyhodili, brání se ÚSTRNOVÉ
Historik Petr Blažek na demonstraci na Václavském náměstí Foto:

Foto: Reprofoto/ČTK

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Vystoupení historika Petra Blažka na protivládní demonstraci na Václavském náměstí má dohru. Ohradil se proti němu jeho zaměstnavatel, Ústav pro studium totalitních režimů. Tomu se nelíbí, že Blažek spojuje vyhazov historika Radka Schovánka s jeho svědeckou výpovědí proti Andreji Babišovi v kauze jeho údajné spolupráce s StB. ÚSTR Blažkova slova odmítl na svých stránkách, ten prohlášení kritizuje.

Ústavu se nelíbí, že Petr Blažek označil svědeckou výpověď za důvod odchodu Radka Schovánka. Ten na problém upozornil minulý týden během svého vystoupení na demonstraci na Václavském náměstí. „Dva měsíce poté, co svědčil proti Andreji Babišovi a dokládal, že byl aktivním spolupracovníkem Státní bezpečnosti, se odehrála schůzka na ministerstvu financí, které tehdy řídil Andrej Babiš. Andrej Babiš tehdy dal dvacet milionů vedení Ústavu pro studium totalitních režimů do rozpočtu, aby udělali velkou čistku, v jejímž rámci byl vyhozen Radek Schovánek z práce,“ řekl historik. Na záznam demonstrace se můžete podívat na videu, vystoupení Petra Blažka začíná v čase 15:55.

Radek Schovánek byl propuštěn v dubnu 2015, oficiálním důvodem pro výpověď byla jeho nadbytečnost po reorganizaci. Schovánek však se svou výpovědí nesouhlasil, podle jeho kolegy Petra Blažka bylo skutečným důvodem to, že svědčil proti premiérovi v soudním sporu z roku 2014. Podle Blažka došlo v letě 2014 k jednání mezi vedením ÚSTR a ministerstvem financí o rozpočtu pro rok 2015. Jednání se účastnil tehdejší ministr financí Andrej Babiš, výsledkem jednání bylo navýšení finančních prostředků ze státního rozpočtu, to Blažek dává do souvislosti s příslibem propuštění Radka Schovánka. To ale ÚSTR odmítá.

ÚSTR argumentuje tím, že by k takovému kroku nebyl žádný důvod. „Jeho vystupování u soudu i v médiích si vedení ÚSTR cenilo, což lze doložit písemnou pochvalou z té doby,“ napsali zástupci ústavu. Doplňují, že u soudu kromě Schovánka svědčil i slovenský historik Jerguš Sivoš. Ten s ÚSTR nadále spolupracuje, podle ústavu se kromě členství v redakční radě aktivně účastní akcí instituce.

Petr Blažek postoj ÚSTR nadále odmítá. Proti vyjádření se ohradil na sociální síti, uvedl, že ústav zveřejnil reakci bez jakékoliv předchozí snahy o komunikaci s ním. Zejména mu však vadí způsob, jakým byl text na webu napsaný. „Mně tam vadil hlavně ten slovník, to si myslím, že na půdu Ústavu pro studium totalitních režimů nepatří,“ upřesnil historik pro Echo24.

Historik nadále trvá na tom, že za odchodem Schovánka stály politické důvody. „Reakci vedení ÚSTR na můj projev považuji za snahu vyvázat se ze spoluodpovědnosti za někdejší propuštění Radka Schovánka a dalších kolegů, z nichž většina ústav zakládala a považovala svoji práci za důležitý příspěvek k objasnění komunistických zločinů. Místo uznání za jejich nasazení byli donuceni buď k odchodu či přímo propuštěni,“ napsal Petr Blažek.

Důvodem výpovědi byly podle ÚSTR chyby v digitalizaci, jejíž vedení měl Radek Schovánek na starosti. „Chybovost tehdejší digitalizace odhalily závěry vnitřní i externí kontroly (ze strany Archivní správy MV ČR) a později problémy v digitalizaci potvrdil nález NKÚ. Zkrátka – navýšení prostředků do rozpočtu ÚSTR a ABS nijak nesouvisí s tím, že byl Radek Schovánek o rok později v rámci reorganizace propuštěn, ani s jeho svědeckou výpovědí v Babišově soudním sporu,“ uvedl ÚSTR v prohlášení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: Nejen pražská kavárna. Proti Babišovi protestovali lidé po celé zemi

Čtvrt milionu podpisů. Petice za Babišovo odstoupení míří do sněmovny

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články