Na Náchodsku spadl vrtulník. Zemřeli dva lidé

Na Náchodsku spadl vrtulník. Zemřeli dva lidéAKTUALIZOVÁNO
Vrtulník Enstrom 480 B Foto:
 

Enstrom Helicopter. Corp.

 

Domov

Pád vrtulníku

Echo24

Při pádu vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dopoledne zemřeli dva lidé. Vrtulník havaroval uprostřed pole asi 200 metrů od posledního obytného domu v obci.

Po dopadu začal hořet. ČTK to řekli zástupci hasičů, obce i policie. Provozovatelem vrtulníku byla firma DSA, která také zajišťuje leteckou záchrannou službu pro Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. Zřícený vrtulník nebyl záchranářský.

Společnost DSA v prohlášení uvedla, že vrtulník typu Enstrom 480 prováděl výcvikový let na trati Hradec Králové – Nové Město nad Metují a lety v prostoru. „V této chvíli nemáme žádné další informace o okolnostech letecké katastrofy a úzce spolupracujeme s příslušnými orgány za účelem zjištění příčin nehody,“ uvedla firma na svém webu. DSA potvrdila, že na palubě vrtulníku byla dvoučlenná posádka.

Mluvčí policie Ondřej Moravčík uvedl, že lidé zahynuli v troskách vrtulníku. „Na místo vyrazily všechny složky integrovaného záchranného systému,“ řekla k nehodě mluvčí hasičů Martina Götzová. Dodala, že stroj spadl v místní části Slavoňova Blažkov, hasiči dostali pád nahlášený v 09:15. „Při příjezdu hasičů stroj hořel plameny. Místní lidé se jej snažili uhasit hasicími přístroji, což nestačilo. Hasiči oheň zlikvidovali vysokotlakým proudem vody,“ řekla mluvčí.

Oheň zničil prostor pro posádku a motorovou část. Ohněm nedotčena zůstala jen část se zadním rotorem. Škody na jiném majetku pád vrtulníku podle hasičů nenadělal.

Podle starosty Slavoňova Michala Suchánka stroj kroužil ve větší výšce. „Pak to vzal kolmo dolů,“ řekl ČTK v 9:40 Suchánek.

Vrtulník Enstrom 480 B amerického výrobce Enstrom Helicopter je jednomotorový čtyřmístný vrtulník celokovové konstrukce. Poháněn je jedním třílistým nosným rotorem a jedním dvoulistým vyrovnávacím rotorem. Dolet vrtulníku činí až 470 kilometrů, maximální vzletová hmotnost stroje je asi 1360 kilogramů. Vrtulník se používá pro přepravu cestujících, výcvik pilotů, filmování či pozorovací lety.

Čtěte také: VIDEO: Nejdražší automobil na světě. Unikátní Bugatti se prodalo za 16,5 milionu eur

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články