Nový chlapík, jak se vede, vítal Juncker Babiše na summitu EU

Babiš na summitu EU

Nový chlapík, jak se vede, vítal Juncker Babiše na summitu EUAKTUALIZOVÁNO
Andrej Babiš s Viktorem Orbánem Foto:

Foto: vlada.cz

2
Svět
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš poprvé zastupuje Českou republiku na unijním summitu v Bruselu. Zatím se především seznamoval s evropskými politiky. Kratce mluvil například s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Babiš, který kromě angličtiny a němčiny ovládá také francouzštinu, na jednání sedí mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a švédským ministerským předsedou Stefanem Löfvenem.

„Nový chlapík, jak se vede?,“ přivítal se s Babišem dopoledne při prvním setkání předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ke svému staršímu vyjádření, že Juncker je „alkoholik, který kazí pověst EU“ se český premiér nechtěl příliš znát. Novinářům místo toho řekl, že s předsedou komise se ještě později v průběhu dne hodlá setkat k dvoustrannému jednání.

Ještě se před začátkem unijního summitu se Babiš sešel s předsedy vlád visegrádské čtyřky (V4). Setkání začalo bez slovenského premiéra Roberta Fica, jehož přílet zdrželo počasí v belgické metropoli. Země V4 by na setkání měly oficiálně oznámit záměr finančně přispět celkem zhruba 35 miliony eur (téměř 900 milionů korun) na posílení ochrany libyjských hranic.

Fico ve středu hovořil o příspěvku do severoafrické části unijního svěřeneckého fondu pro Afriku ve výši přibližně 36 milionů eur. Babiš dnes před odletem na unijní summit do Bruselu zmínil částku 35 milionů. „Byly různé názory, jestli tu částku rozdělit podle podílu na HDP, nebo podle počtu obyvatel. Jak jsem pochopil od našich expertů, tak se víceméně čeká nějaká shoda na stejné částce pro všechny,“ uvedl Babiš.

Příspěvky visegrádských zemí poputují do Svěřeneckého fondu pro Afriku, který byl před dvěma lety zřízen kvůli pomoci africkým zemím, z nichž migranti pocházejí nebo přes které směřují do Evropy. Česko dosud přispělo částkou 1,66 milionu eur (přes 42 milionů korun) a patří tak mezi největší přispěvatele ze zemí střední a východní Evropy, uvedl minulý týden úřad české vlády.

Český kabinet už letos schválil příspěvek ve výši 25 milionů korun na činnost libyjské pobřežní a námořní stráže. Předminulý týden spustilo Česko ve spolupráci s Itálií projekt, který se zaměřuje na zlepšení situace lidí v Pobřeží slonoviny. Český příspěvek zhruba 26 milionů korun poputuje na zlepšení zdravotní péče či k usnadnění návratu uprchlíků zpět do této země.

Maďarský premiér Viktor Orbán na úvod dnešní schůzky V4 delší dobu hovořil s Babišem a čerstvě jmenovaného českého premiéra, pro kterého je summit v Bruselu první zahraniční cestou ve funkci, pozval na návštěvu Maďarska.

Merkelová poslala gratulaci Babišovi k premiérskému postu

K premiérskému postu oficiálně pogratulovala Andreji Babišovi německá kancléřka Angela Merkelová. Těší se na pokračování velmi dobré spolupráce s Českou republikou. Uvedla to v krátké zprávě, kterou její úřad zveřejnil na webu. Důvěryhodné vztahy jsou v podle šéfky německé vlády v dnešní době zásadní.

„Vážený pane premiére, srdečně Vám gratuluji k Vašemu zvolení. Pro Váš zodpovědný úkol Vám přeji hodně štěstí a úspěchů,“ píše Merkelová ve vzkazu. Dále v něm připomíná dobré vzájemné vztahy a vyzdvihuje německo-české přátelství.

Babiš se s Merkelovou sešel i při krátkém rozhovoru. Ta mu  při něm česky připomněla, že z dob své někdejší vědecké kariéry trochu češtinu ovládá.

Babiš s Tuskem se shodli, že kvóty nefungují

Premiér Andrej Babiš se rovněž krátce před zahájením unijního summitu sešel v Bruselu s Donaldem Tuskem. Předsedu Evropské rady dopoledne nový předseda české vlády chválil za jeho kritiku mechanismu migračních kvót. Tusk ve středu blahopřál Babišovi k nástupu do funkce a uvedl, že se těší na spolupráci. Jejich dnešní diskuse by se mohla týkat aktivního zapojení zemí visegrádské čtyřky (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) do evropských záležitostí.

Tusk v podkladových poznámkách pro debatu na summitu označil kvótový mechanismus za nefunkční a za věc, která unijní státy jen rozděluje. Vyvolal tím mimo jiné ostrou reakci Evropské komise, která kvóty v květnu 2016 zahrnula do své reformy unijního azylového systému a dál na mechanismu trvá pro případ výrazné krizové situace v některém členském státě.

Česko a další země ze středu a východu Evropy, podobně jako nyní i Tusk, zdůrazňují, že přesunuto v rámci kvót bylo jen 32 000 osob z původně předpokládaného počtu až 160 000 lidí. Česko převzalo pouze 12 lidí a předchozí vláda Bohuslava Sobotky oznámila, že se na kvótách podílet nehodlá. Babiš dnes Tuska ocenil a konstatoval, že šéf Evropské rady má odvahu říct to, co si „všichni myslí“.

Tuskův blízký spolupracovník v úterý uvedl, že předseda Evropské rady bude chtít s Babišem hovořit například o možnostech, jak pozitivním způsobem zapojit země visegrádské skupiny do rozhodování EU. „Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ uvedl pak ve středeční gratulaci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš je v Bruselu. EU nás o migračních kvótách znovu nepřehlasuje, tvrdí

Pakt Zeman-Babiš se potvrdil i při jmenování vlády, píší Slováci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články