Česko zakazuje koncerty a divadla. V Německu přitom plné sály zatím převážně nevadí
epidemie koronaviru
Přestože Česká republika naštěstí stále nepatří k těm nejhůře zasaženým zemím v Evropě, má jedny z nejtvrdších opatření. Například v sousedním Německu si mohou jednotlivé spolkové země zatím zvolit vlastní opatření. Pro zákaz akcí nad 1000 návštěvníků se rozhodlo jen několik z nich. Na celoněmecká opatření se teprve čeká, přestože mají sousedé skoro 2000 nakažených. Ostatní sousední země dělají postupně podobně kroky jako Česko.
Německo činí své kroky zatím spíše na úrovni spolkových zemí. Bavorsko i některé další země kvůli obavám z dalšího šíření nového typu koronaviru zakázaly všechny akce pro více než 1000 lidí. Další opatření chystají i politici na celoněmecké úrovni. Spolkový sněm je připraven uvolnit až miliardu eur (25,6 miliardy korun) na boj proti nákaze. Kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že vláda povede proti nákaze důsledný boj.
Ministr zdravotnictví Jens Spahn se vyslovil také proti plošnému uzavření škol v Německu. Vyzval ale obyvatele, aby se připravili na změny v každodenním životě, a ochránili tak sebe i své blízké. Omezit by měli podle něj například pozdrav podáním ruky. Na doporučení Spahna některé spolkové země už v úterý zakázaly všechny akce pro více než 1000 lidí. K Bavorsku či nejlidnatější zemi Severnímu Porýní-Vestfálsku se přidaly i Hamburk či Berlín. V Bavorsku sousedící s Českem bude zákaz platit prozatím do 10. dubna, tedy do Velkého pátku. K podobnému opatření přikročily také nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko či Brémy, počítá s ním i Durynsko, Sársko nebo Šlesvicko-Holštýnsko.
V Polsku jdou českou cestou
Polská vláda se v rámci prevence proti šíření nového koronaviru rozhodla zavřít od pondělí na dva týdny všechny školy, včetně mateřských a univerzit. Opatření, o nichž předseda polské vlády Mateusz Morawiecki informoval, jsou obdobná jako kroky, které zavedl v České republice kabinet premiéra Andreje Babiše. Rovněž v Polsku podle agentury PAP zahrnují opatření uzavření všech kulturních institucí, jako jsou muzea, divadla a kina.
Školy budou sice v Polsku uzavřené až od pondělí, ale výuka se na nich zastavuje už od čtvrtka. Žáci a studenti budou jen ve třídách pod dohledem pedagogů, aby rodiče měli dva dny na zajištění péče o své děti po dobu uzavření škol, řekl premiér.
Rakousko zavádí tvrdá opatření vůči Itálům
Rakousko do odvolání přerušilo železniční spojení s Itálií. Do země budou moci jezdit jen nákladní vlaky. Ve Vídni se ráno neotevřelo žádné z osmi státních muzeí. Kvůli vládnímu nařízení zůstanou Uměleckohistorické a Přírodovědné muzuem, Albertina či zámek Belvedere zavřené přinejmenším do konce března, informovala rakouská tisková agentura APA. V Rakousku se zatím potvrdilo 206 případů nákazy koronavirem.
Z vládního nařízení, které od středy zakazuje shromáždění více než sta lidí uvnitř budov, jsou výslovně vyjmuty obchody s potravinami, nákupní centra a stravovací zařízení. Omezení se netýká ani hromadné dopravy či zasedání politických orgánů země, tedy především parlamentu a zemských sněmů. V Rakousku jsou navíc zatím do 3. dubna zakázány všechny venkovní akce pro více než 500 lidí.
Slovensko zakazuje kulturní a sportovní akce
Slovensko zavedlo povinnou karanténu pro občany, kteří se vrátí z Itálie a dalších tří zemí, které se potýkají s novým typem koronaviru. Zároveň na dva týdny zakáže pořádání veřejných kulturních, sportovních či společenských akcí. Po jednání ústředního krizového štábu to novinářům řekl premiér Peter Pellegrini. Policie rozšíří kontroly a informační kampaň na všechny hraniční přechody se sousedními zeměmi.
Během následujících dvou týdnů budou na Slovensku zakázány také kulturní, sportovní a jiné veřejné akce včetně školních lyžařských zájezdů. Podle Pellegriniho stát zatím neplánuje plošně přerušit výuku na školách, protože by to z důvodu zajištění péče o děti mohlo způsobit problémy zaměstnavatelům. Pro tento týden uzavřela veřejné mateřské a základní školy na svém území metropole Bratislava, některé kraje přistoupily k přerušení výuky na středních školách. K nim se přidaly i vysoké školy.