Fiala v EP podpořil jádro a plyn. „Každá země má právo na svůj mix“
FIALA V EUROPARLAMENTU
České předsednictví v Radě Evropské unie má před sebou řadu úkolů, tím hlavním je nacházet shodu členských zemí při snaze zmírňovat dopady současných krizí. Při středečním projevu v Evropském parlamentu to řekl český premiér Petr Fiala. Zmínil přitom inflaci, nedostupnost energií a potravinovou krizi, přičemž tyto jevy spojoval s ruskou válkou proti Ukrajině. Podle Fialy musí každá země mít možnost vytvořit si energetický mix podle svých potřeb.
„Kromě konvenční války vede Rusko i hybridní válku. Úmyslně vyvolává uprchlickou vlnu, využívá energetické suroviny jako svou zbraň a cílenými útoky na infrastrukturu vyvolává potravinovou krizi,“ řekl předseda české vlády. „Tím hlavním úkolem v následujícím období bude nalézt jednotnou a silnou shodu na takových opatřeních, která negativní dopady současných krizí na naše občany co nejvíce zmírní,“ pokračoval.
Podle českého premiéra jsou rychlý růst životních nákladů nebo problémy s dodávkami potravin výzvy, kterým je nejlepší čelit společně. Česko při hledání shody může hrát klíčovou roli, neboť coby země předsedající jednáním Rady EU bude do konce roku jakýmsi moderátorem složitých vyjednávání mezi zástupci sedmadvaceti členských zemí.
Fiala v projevu zopakoval pětici pilířů předsednictví, které jeho vláda představila minulý měsíc. Obsáhle se mimo jiné věnoval otázce energetické bezpečnosti a uvedl, že ČR je připravena pracovat na koordinaci zásob plynu před nadcházející zimou. „Podporujeme dobrovolné společné nákupy podle modelu, který se osvědčil během covidové krize,“ řekl v projevu, kterému v zasedacím sále EP naslouchalo několik desítek ze 705 členů.
Každá země potřebuje svůj energetický mix, říká Fiala
Vzhledem k velikosti Unie a počtu členských států Fiala uvedl, že není možné v tomto případě aplikovat jednotný vzor. „Každý členský stát musí mít možnost zvolit si takový energetický mix, jaký jeho podmínkám nejvíc vyhovuje a pomocí kterého je schopen splnit jak klimatické cíle, tak zbavení se závislosti na ruských dodávkách energií,“ řekl Fiala.
„Pokud opravdu chceme klimatické cíle splnit, musíme je také být schopni v jednotlivých zemích financovat. Zmiňuji to taky proto, že dnes budete hlasovat o námitce proti tzv. taxonomii, kterou Evropská komise představila,“ dodal premiér v projevu s tím, že se jedná o velmi křehký návrh, který vychází vstříc celé řadě zemí, které budou moci splnit své závazky vyplývající z plnění klimatických cílů pouze díky takto nastaveným kritériím.
S tímto tématem souvisí i otázka, o níž se bude krátce po poledni v europarlamentu hlasovat. Poslanci mají možnost zablokovat návrh takzvané taxonomie, který by jadernou a plynovou energetiku, byť dočasně a s jistými podmínkami, zařadil mezi projekty klasifikované jako prospěšné pro unijní klimatické cíle.
Fiala v projevu vyzval členy EP, aby „složitě dojednaný a křehký kompromis neodmítli“. Čeští europoslanci se v úterý pro Echo24 vyjádřili v tom smyslu, že hlasování bude velmi těsné, nicméně doufají, že by taxonomie mohla „o prsa“ projít.