Francouzské protilátky na progresivismus. Proč zrovna Paříž nepodléhá ekologismu či genderismu
ECHOPRIME
V den francouzského státního svátku, výročí pádu Bastily, představila Evropská komise vedená Ursulou von der Leyenovou a Fransem Timmermansem novou, velmi radikální kapitolu evropského Green Dealu (Zeleného údělu). Pionýrského pokusu vybudovat první bezuhlíkovou ekonomiku na světě. „Bastilský“ návrh počítá mimo jiné s úplným zákazem prodeje aut se spalovacími motory do r. 2035 nebo s výrazným rozšířením emisních povolenek na stavebnictví nebo lokální topení.
Emisní povolenka není nic jiného než přirážka za branži, kterou Evropská unie podle své regulace považuje za špinavou. Je to jakýsi odpustek za to, že někdo něčím, co dělá, vyprodukoval emise oxidu uhličitého. Okamžitě se ozvalo hodně ostré kritiky. Ten plán je skutečně radikální a hrozí dramatickým zvýšením životních nákladů pro Evropany.
Nejostřejší atak nepřišel ani z Maďarska, ani z Polska, ale z Francie. Nikoli od nacionalistické Národní fronty Marine Le Penové či z okruhu jejích příznivců. „Budu bojovat za to, aby se neuvalila uhlíková přirážka na auta a topení. Hluboce nesouhlasím s Evropskou komisí. Potřebujeme být velmi opatrní, abychom nevytvořili nespravedlivou situaci, v níž budou mít lidé o mnoho vyšší rodinné účty, aniž jim nabídneme dostupnou alternativu,“ prohlásil po zveřejnění „bastilského“ návrhu Pascal Canfin, francouzský europoslanec za prezidentskou stranu Republika na pochodu. Ta je v Evropském parlamentu členem frakce Renew Europe. Říkají si liberálové.
Kromě Macronovy strany sem patří mimo jiné strana současného nizozemského premiéra Marka Rutteho, který svým vlastním nasazením přesně před rokem na summitu v Bruselu přispěl k prosazení společných evropských dluhů za 750 miliard eur, z nichž se má mimo jiné financovat cesta k bezuhlíkové Evropě. Patří sem i strany současných premiérů Lucemburska a Belgie, Xaviera Bettela a Alexandra de Croo. A také ANO českého ministerského předsedy Andreje Babiše. V mnoha tématech jsou právě liberálové v Evropském parlamentu progresivnější než frakce socialistů nebo lidovců.
Pascal Canfin není žádný řadový europoslanec, který by se vzbouřil proti vůli prezidenta Macrona. Naopak je jeho nejvýraznějším ambasadorem pro otázky klimatu. Předsedá výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Právě z jeho inciativy vyhlásil europarlament v prosinci 2019 „stav klimatické pohotovosti“. Bylo to v době, kdy 16. prosince téhož roku na summitu v Bruselu lídři zemí Evropské unie včetně Andreje Babiše schválili Green Deal.
Celý text Lenky Zlámalové si přečtěte na ECHOPRIME nebo v Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.